Talianske a grécke úrady zriadili od vlaňajška takzvané hotspoty, ktorých účelom je zaregistrovať prichádzajúcich migrantov. Zároveň tiež oddeliť utečencov, ktorí majú právo podať žiadosť o azyl, od takých osôb, ktoré úrady s najväčšou pravdepodobnosťou vrátia. Tieto hotspoty by tak mohli byť nahradené vykonávaním prvej registrácie ešte na mori.
„Prehodnocujeme návrh na predloženie Európskej únii na využitie záchranných lodí na identifikáciu migrantov tak, aby sa im mohli odtlačky prstov a identifikačné údaje odoberať ešte na mori počas záchranných procesov,“ vysvetľoval Alfano. „V takom prípade by sme nemali stále miesta na súši, ale hotspoty na mori,“ dodal.
Šéf talianskeho rezortu vnútra to uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s eurokomisárom pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisom Avramopulosom pri príležitosti otvorenia migračného úradu Európskej únie v sicílskej Catanii. Vyjadrenia z tejto tlačovej besedy citovala talianska tlačová agentúra ANSA.
Avramopulos považuje Alfanov návrh za „zaujímavý“ a hodný uváženia. „Je tu veľká šanca, že bude prijatý, ale mali by sme posúdiť všetky otázky, tiež z právneho uhla pohľadu,“ zdôraznil.
Ľudskoprávne skupiny sú voči zriaďovaniu hotspotov kritické. V správe talianskej kancelárie medzinárodnej ochranárskej organizácie Amnesty International sa uvádza, že tento systém môže viesť k svojvoľnému zatýkaniu, nútenému snímaniu odtlačkov prstov a nezákonným deportáciám.