Ministerka reaguje v úvode na slová nemeckého vicepremiéra Sigmara Gabriela, ktorý nedávno vyjadril pochybnosti, či si vôbec Obamova administratíva želá dohodu TTIP podpísať. „My rozhodne TTIP podpísať chceme a ideálne ešte tento rok. Dohoda predstavuje geostrategický nástroj na posilnenie transatlantických väzieb medzi oboma subjektmi, ktoré majú spoločné hodnoty. USA a EÚ tak budú môcť spoločne nastaviť pravidlá fungovania obchodu v 21. storočí,“ argumentovala Pritzkerová.
„Môžeme tak dosiahnuť, že globálna ekonomika bude plne podporovať slobodnú a férovú hospodársku súťaž,“ dodala americká ministerka obchodu a pripustila, že dohoda posilní postavenie subjektov na trhu nadnárodných korporácií. „Samozrejme, že to tak bude. Máme problém s tým, že v Spojených štátoch a Európskej únii existuje asi 50 miliónov malých a stredných podnikov, ale iba 260 000 z nich sa zapojilo do vzájomného obchodu medzi oboma kontinentmi,“ spomenula Pritzkerová.
Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.
Americká a nemecká vláda podpis TTIP jednoznačne podporujú, ale obyvatelia oboch krajín sú proti. Podľa aktuálneho prieskumu fandí dohode TTIP 17 % Nemcov a 18 % Američanov. Priamo v Hannoveri proti jej podpisu cez víkend protestovali desaťtisíce ľudí. Americká ministerka konštatovala, že hlavný dôvod spočíva v nedostatočnej informovanosti ľudí. „Musíme ľudí vzdelávať a presvedčiť ich o výhodách TTIP, ktorá zahŕňa veľa príležitostí.“
Pritzkerová pripúšťa, že nemecká aj americká vláda mohli v súvislosti s propagáciou TTIP urobiť oveľa viac. „Je na oboch vládach a zástupcoch priemyslu, aby dokázali verejnosti všetko riadne vysvetliť. V tomto ohľade sme zatiaľ neodviedli príliš dobrú prácu,“ konštatovala ministerka, ktorá však na druhej strane odmieta, že by doterajšiemu rokovaniu o dohode chýbala transparentnosť, ako poukazuje mnoho kritikov TTIP.
„V Spojených štátoch sme všetko konzultovali s Kongresom, kde sedia volení zástupcovia ľudu. Členovia Kongresu majú k dispozícii každý dokument predtým, než ho predložíme druhej strane. Súčasťou poradného výboru je navyše takmer 600 osôb vrátane zástupcov podnikov, odborov, environmentálnych organizácií atď.,“ argumentovala americká ministerka obchodu.