Jedným z príkladov je nemecká televízia SWR patriaca pod verejnoprávnu nemeckú televíziu ARD, ktorá vytvorila dokument s názvom Flüchtlinge – Willkommen und dann?, teda v preklade Utečenci – vitajte a čo potom?.
Hneď v úvode sa primátor mesta Schwäbisch Gmünd, ktoré sa nachádza v blízkosti Stuttgartu, prihovára utečencom a vysvetľuje im, že kľúčom k ich integrácii v Nemecku sú kurzy nemčiny. Primátor Richard Arnold hovorí aj o tom, že mnohí z nich sa potrebujú vzdelávať v nemeckej kultúre. Problémom je, že aj keď je v Nemecku mnoho žiadateľov o azyl, mnohí z nich sa nechcú alebo nevedia integrovať a po nemecky hovoria len slabo.
Rozdiely medzi nami sú enormné
Dokument nazerá do utečeneckého tábora, kde sa mladí utečenci, najmä z afrických štátov, zaúčajú v remeslách. Ich nemecký majster sa nad nimi často rozčuľuje:
„Myslia si, že prichádzajú do úplne nového sveta. Nevedia nič! Nevedia, čo je to odborná škola, že sa nemôžu celý čas hrať s mobilmi, že si nemôžu urobiť pauzu, kedy sa im zachce, a podobne,“ opisuje. „Rozdiely medzi nami sú enormné. My potrebujeme pracovnú silu, to je pravda, ale musíme si ju vybudovať,“ dodáva.
Majitelia firiem prichádzajú priamo do táborov, kde môžu už zaučených migrantov zamestnať. Zaujímavé je, že sa s utečencami rozprávajú po anglicky, lebo je to pre nich jednoduchšie a nemčina sa im zdá ťažká. Nemecký priemysel potrebuje predovšetkým remeselníkov.
(článok pokračuje pod videom)
VIDEO Dokument nemeckej televízie SWR
Zdroj: YouTube/ Doku Junkie 2016 HD
V Stuttgarte a aj iných nemeckých mestách sú zriadené tzv. welcome centrá pre utečencov, ktoré im majú poskytovať podporu. Utečenci prichádzajú v masách do utečeneckých táborov a väčšina z nich nevie, kam z nich pôjde ďalej a čo bude robiť. Schwäbisch Gmünd je mestečko, ktoré prijalo viac ako 16-tisíc utečencov a pôvodne malo len okolo 30-tisíc obyvateľov. Policajti hovoria o problémoch s utečencami. Najčastejšie sú to krádeže.
Nemecko prijíma mnoho mladých mužov, ktorí sa môžu stať problémom
Ďalším príkladom je dokument televízie ZDF s názvom Deutschland überfüllt mit Flüchtlingen? (Nemecko preplnené utečencami?). Zábery z roku 2015, keď prišli do Nemecka hľadať útočisko stovky tisíc imigrantov, sú prestrihané stavaním plotov okolo hraníc v Maďarsku. Dokument sa zaoberá otázkou, či Nemci chcú mať utečencov a či ich zvládnu prijať stovky tisíc.
Dokument vysvetľuje, že asi 30 % utečencov pochádza zo Sýrie a 30 % z balkánskych štátov. Podľa náboženstva je najviac moslimov, a to až 70 %. Nemecko prijíma mnoho mladých mužov, ktorí sa môžu stať problémom, lebo keď prídu do Nemecka, uvedomujú si, že sa ich sny nesplnia zo dňa na deň. Preto reportáž ukazuje aj konflikty medzi utečencami v táboroch a reakcie ľudí na sociálnych sieťach, ktoré sú často negatívne. Niektoré sú až extrémne, napríklad: „V Buchenwalde a Osvienčime je ešte miesto,“ a podobne.
(článok pokračuje pod videom)
Dokument televízie ZDF
Zdroj: YouTube/ Dokumentario
Faktom zostáva, že Nemecko je jedna z najbohatších krajín sveta. Aj utečenci tu majú viac peňazí a dostávajú viac peňazí ako v iných krajinách. Žiadateľ o azyl dostáva automaticky 359 eur na mesiac, ale napríklad žiadateľ o azyl s tromi deťmi dostane až 1 393 eur.
Najdôležitejšou otázkou dokumentu je, koho vlastne chcú Nemci do Nemecka prijať. Nie všetci majú totiž šancu uplatniť sa na trhu práce. Nemci sa pýtajú samých seba a odpoveď už majú. Chcú len tých, ktorí sa plne integrujú.
Autor: Viktor Kudzia