Staviť na “oko špióna” sa im neoplatilo. Takto si s kyberzločincami poradili v USA

    0
    ilustačný záber (Autor: SITA)

    Súd v Atlante, metropole štátu Georgia, vymeral 27-ročnému Alexandrovi Paninovi z Ruska – hlavnému autorovi softvéru – deväť a pol roka za mrežami. Rovnako starý Alžírčan Hamza Bendelladž, ktorý softvér šíril, dostal 15 rokov, uviedla agentúra Reuters. 

    Panina, ktorý vystupoval pod krycími menami Harderman a Gribodemon, zatkli v roku 2013 na letisku v Atlante. V januári 2014 sa priznal k 23 bodom obžaloby.  Bendelladža, známeho pod prezývkou Bx1, zatkli v januári 2013 v Thajsku a ešte toho roku vydali do USA. V júni 2015 sa takisto priznal k 23 bodom obžaloby. 

    Panin sa pred súdom priznal k vytvoreniu škodlivého softvéru, ktorým bolo možné získať osobné údaje z kreditných kariet a bankových účtov. Podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v rokoch 2009-2011 predal program približne 150 klientom z celého sveta za 1000-8500 dolárov. Jeden z Paninových zákazníkov si vďaka programu “privyrobil” 3,2 milióna dolárov. 

    Podľa ministerstva spravodlivosti softvér SpyEye použili kybernetickí zločinci na infikovanie vyše 50 miliónov počítačov. 

     

    - Reklama -