Takto narábajú Turci s novinármi. Prezradili, prečo nevpustili na ich územie spravodajcu ARD

    0
    Turecká ambasáda v Moskve (Autor: Sputnik)

    Šéfa televízneho štúdia ARD v Káhire, ktorý chcel nakrútiť reportáž o utečencoch v turecko-sýrskom pohraničí, zastavili turecké orgány na letisku v Istanbule po tom, ako pricestoval z egyptskej metropoly. Po takmer 12 hodinách zadržiavania ho napokon poslali späť do Káhiry.

    Veľmi kriticky sa na adresu postupu tureckých orgánov vyjadrili viacerí predstavitelia spolkovej republiky vrátane vládnych činiteľov. Spolková kancelárka Angela Merkelová vyjadrila v utorok nad zákazom vstupu pre nemeckého novinára znepokojenie, vicekancelár Sigmar Gabriel hovoril o viac ako problematickom akte.

    Spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas sa dnes prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí vyslovil za objasnenie pozadia prípadu a poznamenal, že sloboda tlače je základom každej demokratickej kultúry.

    Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bolo v utorok so Schwenckom v kontakte tak zo svojej centrály, ako aj prostredníctvom pracovníkov miestneho generálneho konzulátu.

    Tlačová agentúra DPA ešte v utorok pripomenula, že Schwenck v minulosti informoval často zo severu Sýrie, ovládaného povstalcami, kam novinári obvykle cestovali cez turecké územie. Turecko takéto cesty dlho trpelo alebo dokonca povoľovalo. Medzičasom ich však hodnotí ako ilegálne a v uplynulých mesiacoch už viacerým žurnalistom odmietlo v tejto súvislosti umožniť vstup na svoje územie alebo ich dokonca vyhostilo pre ilegálne prekročenie štátnej hranice.

    - Reklama -