Na akcii bol prítomný tiež podpredseda ODS a kandidát na hajtmana Martin Kupka. Profesor Fiala v úvode povedal: „Musíme sa báť aj o osud našej krajiny z hľadiska toho, kam patríme. Ak nás náhodou niekto nevyťahuje z bezpečnej náruče Západu a západných demokracií a neposiela nás niekam na Východ.“
Milióny v pohybe
„Migračná vlna sa neskončí, nie je to tak, že už ustáva. Tlak na Európu je trvalý a bude pokračovať. Je to preto, že prebieha akési celosvetové sťahovanie národov. Je úplne rozvrátená časť severnej Afriky, Blízky východ,“ uviedol predseda ODS. „Podľa štatistík OSN, a to nie sú žiadne prehnané čísla, bol v roku 2015 počet medzinárodných migrantov vo výške 240 miliónov. Z toho 59 miliónov ľudí boli ľudia, ktorí odchádzali v dôsledku vojnových konfliktov. Mimochodom, toto číslo znamená nárast o viac ako 40 percent oproti roku 2000. To sú strašná čísla. Nesmieme opakovať chyby, ktoré Európa v posledných desaťročiach práve pri riešení migrácie urobila, pri nastavovaní veľmi liberálnej azylovej integračnej politiky. Všetky tie problémy, ktoré dnes s migrantmi v Európe sú, sa nás nejakým spôsobom dotknú. A nie je ani vylúčené, že sem časom tiež budú utečenci prúdiť,“ konštatoval Fiala.
„Január 2015: do Európy prišlo 5 500 osôb. Január 2016: 73-tisíc osôb. Február 2015: 7-tisíc osôb. Február 2016: 61-tisíc osôb. Marec 2015: 10-tisíc osôb. Marec 2016: 36-tisíc osôb,“ uviedol konkrétne čísla Petr Fiala. Podľa údajov OSN prišlo do Európy v minulom roku 1,3 milióna ľudí. Nemecký štatistický úrad uvádza, že do Nemecka prišlo 1,1 milióna ľudí. A má to veľa dôsledkov – ekonomické, sociálne, tie dôsledky v rámci spojenej Európy musíme pocítiť aj my. Únia ponúka ďalšie a ďalšie zlé nápady – príkladom môže byť posledný návrh na zmenu azylovej politiky, ktorá by vo svojich dôsledkoch znamenala nielen znovu kvóty, ale napríklad novú centralizáciu Európy, zladenie azylovej politiky, čo v dôsledku znamená zjednotenie sociálneho systému a neskôr aj daňových systémov. Tieto opatrenia v minulosti preukázateľne nefungovali, tak nie je dôvod ich zavádzať aj teraz. Musíme sa zbaviť falošných ideológií, ako je multikulturalizmus, politická korektnosť a všetko to, čo nám bráni, aby sme o migračnej kríze hovorili vo všetkých súvislostiach,“ uviedol ďalej v prvej časti podujatia predseda ODS. „My sme jediná strana, ktorá o tom hovorí otvorene, realisticky, s vedomím všetkých súvislostí, bez extrémnych nápadov a ktorá hlavne predkladá riešenie. Svoje návrhy neustále aktualizujeme,“ konštatoval pochvalne.
Vylúčiť!
„Musíme vylúčiť štáty, ktoré nie sú schopné chrániť vonkajšie hranice EÚ, zo schengenského priestoru. Že to Európa nechce urobiť, to je zjavné. EÚ použila na záchranu Grécka v eurozóne, teda na úplný nezmysel, zhruba 90 miliárd eur. Za posledné dva roky dala na riešenie migračnej krízy deväť miliárd. Je potrebné zriadiť hotspoty tiež v severnej Afrike, nielen v Turecku, aby rozhodnutie o začatí azylového konania prebehlo skôr, než tí ľudia prídu do Európy, pretože tu už je neskoro.“ Ďalší krok je podľa Fialu urýchlene vracať migrantov, ktorých žiadosť o azyl bola zamietnutá. Česká republika môže zvýšiť tresty za prevádzačstvo.
„Musíme tiež jednoznačne odmietnuť bezvízový styk s Tureckom. To je z bezpečnostného hľadiska úplný nezmysel. Treba tiež odmietnuť myšlienku bezvízového styku s Ukrajinou. Aj odtiaľto hrozí obrovský príchod utečencov. Treba prestať poskytovať dlhodobú azylovú ochranu a prejsť k skorej, doplnkovej ochrane, ktorá znamená, že ten človek tu môže byť iba dovtedy, kým je v jeho domovskej krajine konflikt a keď je ohrozený. A v každom prípade treba vyžadovať dôslednú integráciu utečencov. Kto sem príde a dostane azyl a chce tu žiť, musí sa integrovať, a to musí platiť pre každú krajinu v Európe. A tou integráciou musí byť podmienená aj sociálna podpora a ďalšie výhody. Ak sa nechceš učiť jazyk, rešpektovať naše zvyky, tak tu nemôžeš žiť a nemôže to byť naopak, že my sa budeme prispôsobovať, že my prestaneme sláviť Vianoce, prestaneme dávať deťom v školách bravčové mäso – tak to predsa nemôže byť.“
To je podľa Fialu niekoľko návrhov, ktoré ODS má, sú realizovateľné a ktoré by Česká republika mala presadzovať na európskej úrovni – a tie by aspoň nejakým spôsobom zmierňovali dosah migračnej krízy. „Bohužiaľ, tu musím povedať, že česká vláda podľa toho nepostupuje, a pritom žiadny alternatívny program nemá. Pán premiér Sobotka ani nerešpektuje uznesenie Poslaneckej snemovne, ktoré prijímajú jeho vlastní poslanci, a robí akúsi politiku, ktorá sa možno páči Bruselu, ale určite nezodpovedá bezpečnostným záujmom Českej republiky. Riešením nie sú ani populistické výkriky Andreja Babiša alebo pána prezidenta Zemana.“
Kupka k tomu dodal: „Ja sa bojím – a bohužiaľ, to premiér našej krajiny ukazuje opakovane -, že niečo povie v Prahe a niečo iné potom robí v Bruseli. A bojím sa, že podobnú metódu môžu mať sociálni demokrati aj na krajskej úrovni v objatí s komunistami.“
Prvá otázka alebo skôr poznámka znela: „Grécko sa pomstí EÚ za to, že musí splácať dlhy, tak migrantov púšťa ďalej do Európy. Bol som vlani na jeseň vo Viedni, hneď v hale na stanici boli migranti v perfektnom oblečení, s najmodernejšími mobilmi, nagélovaní. Pri ceste do nákupného centra autobusom verejnej dopravy – išli sme tam sami, ostatní boli samí moslimovia, a keď sme išli naspäť, mal som pocit, že nemám v Európe čo robiť, že som menejcenná osoba. Deti sedeli a ja som pol hodiny cesty do centra stál a nikoho z tých migrantov nenapadlo, aby dedka pustili sadnúť. A vôbec nehovoria po nemecky…“
Triedy plné moslimov
Na to Petr Fiala reagoval slovami: „Sú miesta v Európe, kam sa bojíte ísť. V Prahe si môžete chodiť, kde chcete, a v Brne tiež, a toto nie je v centrách Európy, v Bruseli, Viedni. My sme dovolili, aby sa tu vytvorili getá, komunity, kde sa žije podľa iných pravidiel, a na to sa rezignovalo. A to je absolútne neprijateľné. Ľudia zo strednej vrstvy vo Viedni vám povedia, že sú štvrte, kam nemôžu dať do školy svoje dieťa, pretože nechcú, aby chodilo do triedy, kde je 90 percent moslimov. To ho proste ovplyvní a aj tá výučba vyzerá inak. Vyvarujme sa chýb, ktoré urobili tí ostatní. Prichádza sem 65 percent mladých mužov, 20 percent sú deti, 14 percent sú ženy. Ľudia sem prichádzajú často z ekonomických dôvodov, nie sú to vyslovene tí, ktorí sú postihnutí vojnovým konfliktom. Nie je potom nemorálne im ten azyl nedať, keď im nič nehrozí.“
Podľa predsedu ODS sa spoliehame na dva štáty, ktoré sú buď nespoľahlivé, alebo sami predstavujú riziko. Sme závislí od Grécka a Turecka. „Pritom zatiaľ Grécko neurobilo vôbec nič. Mnohokrát sľúbilo, ako spraví ekonomiku, obmedzí sociálny systém, zníži štátnu byrokraciu. Neurobilo vôbec nič, len tam prichádzajú ďalšie peniaze. Vybuduje päť hotspotov. Vybudovalo len jeden a len tak napoly. Má tiež spolupracovať s Tureckom, s ktorým je od 70. rokov pre cyperskú krízu na nože a kde Turecko samo je riskantnou a bezpečnostne problematickou krajinou. Je to krajina s terorizmom, ktorá má problémy s Kurdmi. Ja som písal o tom, že hranice Európskej únie sa mali končiť tam, kde boli historické hranice krajín, ktoré majú katolícku a protestantskú hranicu, a nemali sme prijímať štáty ako Grécko, vzhľadom na kultúrne a ostatné rozdiely, ktoré budú permanentne spôsobovať problémy. To som písal pred desiatimi a viac rokmi. Spoliehať sa na Grécko a Turecko môže len blázon, a tými bláznami sme teraz všetci, pretože takúto politiku robí naša vláda a EÚ,“ dokončil trochu obšírnejšie odpoveď Petr Fiala.
O Grécku – teraz pozitívne…
„V roku 1948 – 49 bol v Grécku prevrat, komunisti sa chceli dostať k moci. Mnohí z nich zostali tu a zapadli do spoločnosti. Moji rodičia sú Gréci,“ uviedol muž stredného veku. A Fiala zareagoval: „Poznal som veľa Grékov, ktorí tu žili a nikdy problém nebol. Okrem trochu na Čecha zvláštne znejúceho mena sme ani nevedeli, že to je Grék. To je ale niečo iné. Grécko je európska krajina, nám v mnohých smeroch blízka. Naši občania, ktorí odchádzali do USA, keď utekali pred režimom, sa tiež chceli integrovať a prechovávať hodnoty slobodnej spoločnosti. Teraz sem ale prichádzajú ľudia, ktorí sa integrovať nechcú. Chcú využívať výhody sociálneho štátu, bezpečnostné výhody, ale nemajú záujem prijať hodnoty spoločnosti, do ktorej prichádzajú. Chcú žiť podľa svojich pravidiel a to spôsobuje problém. V moslimských komunitách dlhodobo žijúcich vo Švédsku a v Nemecku je 70-percentná nezamestnanosť. To nie je spôsobené tým, že nemôžu pracovať alebo nemajú miesta. Oni nechcú pracovať. Nemecko muselo vytvoriť 25-tisíc učiteľských miest navyše, povolalo z penzie 10-tisíc policajtov.
Reformovať Európsku úniu
„Aký je váš názor na zotrvanie v EÚ?“ spýtala sa žena, ktorá prišla za predsedom z Prahy. „Naša oficiálna pozícia je, že máme zotrvať v EÚ, ale musíme sa snažiť ju reformovať, a teraz je to prvýkrát možné. Nemáme žiadnu rozumnú alternatívu. Ani vystúpiť, na rozdiel od Veľkej Británie, nedokážeme. Keby sme začali vystupovať z EÚ, tak ten proces bude trvať niekoľko rokov. Mohli by sme si povedať, že nechceme užšiu integráciu. Aby existovali rovnaké podmienky pre štáty, ktoré sú v eurozóne, a tie, ktoré sú mimo eurozóny. EÚ by sa mala zmeniť tak, že budeme viac spolupracovať v bezpečnostných a obranných otázkach. Česká republika je na jednom z posledných miest výdavkov na obranu. Spojené štáty majú stále viac prioritu v Ázii a prestávajú mať za prioritu Európu. A my sa nemôžeme spoliehať na to, že nás budú v prípadných konfliktoch alebo problémoch chrániť. Európska únia má zmysel, ak posilňuje jednotlivé štáty, ale ak ich oslabuje, čo sa teraz deje, tak svoj zmysel stráca,“ odpovedal Fiala.
Na otázku k odmietnutiu bezvízového styku s Ukrajinou povedal predseda ODS: „Cez zjavnú blízkosť, vo chvíli, keď sa nachádza čiastočne vo vojenskom konflikte, reálne hrozí, že sem môžu prísť státisíce ľudí, pre ktorých naopak my budeme cieľovou krajinou.“
Môže za to Obama
„Kto zapríčinil rozvrátenie Líbye a Sýrie? Bolo to NATO a sčasti EÚ, kde veľké slovo majú konzervatívne vlády a strany. Predtým sa európske štáty so Sovietskym zväzom snažili dohodnúť, nie ho odstrkávať ako teraz,“ vystúpil z auditória starší rozhorčený pán. „Obamova administratíva dovolila rozvrátiť Líbyu. Ja som veľký priateľ Ameriky, ale toto je potrebné povedať a som celkom rád, že prezident Obama, s ktorým nesúhlasím takmer v ničom, povedal, že za svoju najväčšiu chybu považuje to, čo sa stalo v Líbyi,“ odpovedal Fiala a pokračoval, „celá tzv. Arabská jar, ktorú podporovali bez cieľa a bez zmyslu Spojené štáty a niektoré európske krajiny, prispela k rozpadu Blízkeho východu a severnej Afriky. V zahraničnej politike jednoducho nie je možné sa riadiť len dobrými úmyslami. V čom by tomu pomohlo Rusko? Rusko nikdy nepredstavovalo stabilizačný faktor. Som ten posledný, kto by démonizoval Rusko. Viem, že Rusko je dlhodobo veľmoc s imperiálnymi sklonmi a chová sa ako každá iná veľmoc. To znamená, kde je prázdno v medzinárodnom priestore, tam ho zaplní. Chyba Západu je, že dovolila Rusku, aby vstúpilo do tých prázdnych miest. Pozrite sa na Sýriu. Od konca studenej vojny platila premisa, že Rusi nie sú na Blízkom východe. Dnes Rusi zachraňujú Asadov režim a Západ sa dostal do takej situácie, že je vlastne rád, že to Rusi robia. Za to dovolil Rusku postaviť v Sýrii leteckú základňu a dobudovať námornú základňu, čo má ten dôsledok, že Rusi operujú v Stredozemnom mori. To je naše, európske more, kde máme svoje záujmy. Panslovanstvo, všeslavizmus, Rusko nás zachráni, Rusko nás oslobodí – vždy sa ukázalo, že to tak úplne neplatí. Rusko je veľmoc, ktorá má svoje ambície, ktoré nezodpovedajú českým národným záujmom. Majme s ním priateľské vzťahy, obchodujme, ale, preboha, nespoliehajme sa na Rusko. My sme časť Západu,“ dokončil odpoveď za búrlivého potlesku Fiala.
Muž v stredných rokoch sa pomerne rozhorčene pustil do Fialu: „Vy veľmi dobre viete, čo majú urobiť ostatní, ale nepočul som jediné opatrenie, čo by mala urobiť ČR, ODS. Ako sa staviate k udržaniu Schengenu, pretože sme zásobovaní katastrofickými scenármi.“
Riešenie? Riešenie!
„Nemôžeme migračnú krízu riešiť izolovane, ale musíme kombinovať opatrenia, ktoré presadzujeme na európskej úrovni, s tými, ktoré robíme u nás. Keby ODS bola vo vláde, keby som bol premiér, tak nikdy nepripustím, aby s nami takto zamietli v otázke kvót. Okamžite by som sa pripojil k premiérom Slovenska a Maďarska so žalobou, pretože nejde len o kvóty. Sme za slabochov a nehájime dosť svoje národné záujmy. Navrhovali sme zvýšiť tresty za prevádzačstvo,“ odpovedal Fiala. Podľa neho musíme byť pripravení na to, že sa môžu uzavrieť schengenské hranice a my by sme mali chrániť svoje hranice. „Nerobíme to. Ministerstvo obrany nedokáže vyčerpať prostriedky, ktoré dostalo. Je slabá koordinácia bezpečnostných služieb. Úplne presne vieme, čo sa má robiť, sme schopní to robiť a budeme to robiť. Viem, že ako strana nie sme v útlme. Až nás uvidia vo vláde, pre túto krajinu to bude len dobre. Pokiaľ nebude možnosť chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu, tak sa systém rozpadne a budeme mať hranice národných štátov. To je jediná racionálna cesta. Ak chcete robiť obchod, musíte k tomu mať bezpečie. Problém českej politiky je v tom, že žiadna česká vláda nevládla štyri roky, bola rozbitá, koaličná, zľava, sprava poskladaná. Po Taliansku máme najnižšiu vládnu stabilitu v Európe,“ povedal Fiala.
O inklúzii, kvalifikácii a sociálnom systéme
V závere stretnutia s občanmi potom hovoril aj o inklúzii: „… Je proti spôsobu vzdelávania, aby sa deti v školách prispôsobovali tým najhorším. Nebude to fungovať a bude sa znižovať úroveň školy. Sme proti tomu, aby sa deti zaťažovali novými a novými predmetmi – hovorí sa, deťom pridáme brannú výchovu, finančnú gramotnosť, dopravnú výchovu, multikulturalizmus. Deň predsa nie je nafukovací. V škole sa má naučiť čítať, písať a počítať a to všetko ostatné je navyše.“
Paradoxom podľa Fialu je, že najväčšia nezamestnanosť je medzi nekvalifikovanými ľuďmi a podnikatelia súčasne majú problém zohnať práve tie nekvalifikované. Svedčí to o zlom sociálnom systéme, pretože sa pre rad ľudí neoplatí pracovať.
Financovanie pašerákov a aktivistov
Na úplný záver potom občan horlil za sprísnenie trestov za pašeráctvo a tiež za pomáhanie ilegálnym prevádzačom: „A s tým súvisí zastavenie toku peňazí z európskych fondov, nórskych fondov, proste financovania aktivistov, ktorí sa nezaoberajú humanitárnou činnosťou, ale hľadajú cesty a cestičky, ako obísť naše pravidlá.“
„Sadzba za prevádzačstvo je polovičná než napríklad za nelegálny hazard. Musí to byť odstrašujúce. Niekto im sľúbi vzdušné zámky, vyberie od nich peniaze a pošle ich sem, a tu sa vôbec nedeje to, čo im sľúbili…“ súhlasil predseda ODS Petr Fiala.