Znásilnený politik Karsten Nordal Hauken sám seba podľa Daily Mail opísal ako mladého člena Ľavicovej socialistickej strany, feministu a antirasistu. Vo filme hovorí, ako ho v jeho vlastnom dome znásilnil Somálčan, ktorý bol v tom čase žiadateľom o azyl. Spomína, ako sa viezol v sanitke a ako mu v nemocnici následne z tela odoberali vzorky. „Moju izbu vyplienili vyšetrovatelia. Atrament od toho, ako mi brali odtlačky, som mal na prstoch ešte niekoľko mesiacov po tom. Odobrali mi aj DNA,“ cituje Haukena RT.
Po šiestich mesiacoch od traumatizujúceho zážitku mal telefonát, v ktorom mu polícia oznámila, že zatkla muža zodpovedného za jeho znásilnenie. Násilník neskôr počas súdu tvrdil, že celý akt bol dobrovoľný, všetky dôkazy však nasvedčovali proti nemu, a preto ho odsúdili na štyri a pol roka väzenia. Tesne pred koncom trestu Haukenovi opäť zavolali kompetentní a oznámili mu, že muža deportujú naspäť do Somálska. Hauken sa rozplakal od šťastia. „Cítil som úľavu a obrovskú radosť, že navždy odchádza,“ povedal politik.
Cíti sa byť zodpovedný
Napriek všetkému sa však Hauken za osud muža, ktorý ho znásilnil, cíti zodpovedný. „Ja som ten dôvod, pre ktorý nemôže ostať v Nórsku, ale musí odísť a čeliť temnej a neistej budúcnosti v Somálsku. Svoj trest vo väzení si už odpykal. Musí byť potrestaný znova a tentokrát oveľa tvrdšie?“ vyhlásil Hauken, ktorý voči Somálčanovi necíti žiadny hnev. „Vnímam ho ako produkt nespravodlivého sveta. Jeho výchova bola poznačená vojnou a zúfalstvom,“ myslí si ľavičar.
Karsten Nordal Hauken bol niekoľko rokov po znásilnení hlboko traumatizovaný a svoje problémy utápal v alkohole a marihuane. Podľa jeho slov sa cítil zabudnutý a ignorovaný a myslí si, že to, keď muž hovorí o svojich pocitoch, je stále spoločenské tabu. „Bojím sa, že ma nebude chcieť žiadne dievča a všetkým mužom budem na smiech. Bojím sa, že keď vyhlásim, že mladí muži potrebujú viac pozornosti, budem vnímaný ako antifeminista. Ale je to tak, bojujeme o pozornosť. Musíme byť na očiach!“ vyhlásil politik a dodal, že nakrúcania dokumentárneho filmu sa zúčastnil preto, aby dal svetu vedieť, že obete znásilnení nie sú stále iba ženy. „Som heterosexuálny muž znásilnený druhým, pravdepodobne tiež heterosexuálnym mužom,“ povedal a dodal, že v krajine, odkiaľ útočník pochádzal, je takéto násilie skôr prejavom nadradenosti a moci, než snahou o ukojenie túžob.
Nechceme byť ako Švédsko
Nórsko v poslednom čase razí tvrdší prístup k imigrantom. Ako sme už písali TU, podľa ministerky Listhaugovej nesmie nórska vláda pripustiť, aby sa krajine stalo to, čo vo Švédsku, ktoré prijalo v pomere na počet obyvateľov najviac utečencov spomedzi európskych krajín. „Viacerí z tých, ktorí spáchali teroristické útoky v Európe, sa narodili a vyrástli vo Francúzsku a Belgicku. To ukazuje, aké dôležité je uspieť pri integrácii, a aj tá je spojená s počtom migrantov, ktorí prišli do Nórska,“ uviedla nórska ministerka integrácie pre spravodajský internetový portál Local.no.
Aj keď v krajine už vznikajú aj povestné no-go zóny, ich rozsah nie je taký veľký ako napríklad v Nemecku či vo Švédsku. Jednou z príčin, prečo v Nórsku neexistuje veľa takzvaných no-go zón, je fakt, že žiadatelia o azyl nemajú podľa nórskych zákonov právo rozhodnúť sa, kde budú v krajine žiť. Krajina sa s kriminalitou utečencov snaží bojovať aj osvetou a imigrantov posielajú na “anti-znásilňovacie” kurzy, kde ich lektori učia byť slušný najmä k ženám.