Informácie o praní špinavých peňazí v daňových rajoch publikovali pred pár dňami všetky význačné médiá súčasne. Vrátane BBC, The New York Times či nemeckej ARD. Podľa Gregoryho je však pre Putina ešte horšie, že sa celým prípadom podrobne zaoberá aj opozičný ruský denník Vedomosti. „Denník v pondelok rozoberal okolnosti spojené so spoločnosťou Sandalwood Continental, ktorá je zaregistrovaná na Britských Panenských ostrovoch. Túto spoločnosť založila ruská banka, ktorej hlavným akcionárom je Putinov osobný bankár Jurij Kovaľčuk,“ uvádza Gregory.
Sandalwood Continental požičala 200 miliónov dolárov spoločnosti Horwich Trading, ktorá je zaregistrovaná na Cypre. „Suma postupne pretiekla cez spoločnosť Ove Financial do International Overseas Media, ktorú ovláda starý Putinov priateľ a kmotor jednej z jeho dcér Sergej Roldugin. Podľa Panama Papers spravujú ľudia z Putinovho okruhu aktíva vo výške asi 2 miliardy dolárov. Podobné služby však ponúkajú ďalšie stovky firiem, takže sa dá predpokladať, že Putinovi spojenci ukrývajú v ďalších daňových rajoch oveľa väčšie peniaze,“ usudzuje Gregory.
„Na otázky novinárov Putinov hovorca Peskov neodpovedá. Kremeľ považuje zverejnené informácie za pokus ovplyvniť výsledok parlamentných volieb, ktoré sa budú konať tento rok v septembri. Samotný prezident Vladimir Putin sa snaží všetko vykresliť ako útok na svoju osobu. Projektom Panama Papers sa však zaoberalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) viac ako rok a v celej kauze figurujú mená mnohých ďalších politikov z celého sveta. Vrátane politických vodcov z Islandu, Pakistanu, Ukrajiny, Saudskej Arábie atď.“
Podľa Gregoryho je Putinovo tvrdenie nezmyselné, lebo v afére figuruje aj meno jeho ukrajinského rivala prezidenta Petra Porošenka. „Väčšina obvinených politikov sa odmietla k celej záležitosti vyjadriť. Porošenko potom tvrdil, že chcel daňový raj využiť na reštrukturalizáciu svojich čokoládovní pred ich predajom,“ píše Gregory a tvrdí, že pre Putina nebude rozhodne jednoduché zo všetkého len tak vykorčuľovať. „Správy sa šíria nielen po ruských sociálnych médiách príliš rýchlo na to, aby sa dalo všetko zamiesť pod koberec. Venujú sa mu opozičné médiá aj predstavitelia opozície, ako je napríklad protikorupčný bloger Alexej Navaľnyj.“
„Na rozdiel od Krymu, Donbasu, zostrelenia MH17 a vojenskej účasti v Sýrii nemôže Putinova propagandistická mašinéria zo všetkého obviňovať Spojené štáty a NATO. Vzhľadom na to, že sa ruská ekonomika utápa v depresii, budú mať rozzúrení Rusi eminentný záujem, aby sa obvinenie z prania špinavých peňazí ruských politikov v daňových rajoch uspokojivo vysvetlilo,“ myslí si Gregory.
Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.