Podľa agentúry AP šéf Bieleho domu povedal, že vo svete sa badateľne znížilo riziko jadrového terorizmu prijatím “konkrétnych, hmatateľných krokov” a teroristom sa doposiaľ nepodarilo získať jadrový materiál.
Zdôraznil však, že možné získanie zbraní militantmi z tzv. Islamského štátu a iných teroristických skupín “zostáva jednou z najväčších hrozieb pre globálnu bezpečnosť”. Upozornil, že Islamský štát už v minulosti použil chemické zbrane a al-Káida sa dlho snaží získať jadrový materiál.
“Niet pochýb o tom, že ak títo šialenci niekedy dostanú do rúk atómovú bombu alebo jadrový materiál, určite by ich použili, aby zabili čo najviac ľudí,” povedal americký prezident.
Obama zároveň pochválil nedávne kroky Argentíny, Švajčiarska a Uzbekistanu na zbavenie sa svojich zásob vysoko obohateného uránu. AP poznamenala, že pre desiatky svetových lídrov, ktorí sa zišli vo Washingtone, bolo riziko jadrového terorizmu ústrednou témou spolu s obavami z jadrového programu Severnej Kórey.
Napriek tomu sa Obama snažil otvoriť dnešný záverečný deň dvojdňového summitu optimisticky: vyzdvihol jadrovú dohodu s Iránom ako “významný úspech” a model diplomacie budúcnosti.