Pchjongjang totiž v uplynulých mesiacoch vykonal test vodíkovej bomby a viackrát skúšobne odpálil balistické strely, pričom Západu adresoval niekoľko vyhrážok.
Obama sa stretol so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom popri dvojdňovom bezpečnostnom samite o jadrovom terorizme, ktorý sa koná vo Washingtone. Podľa šéfa Bieleho domu, ktorého cituje stanica BBC, si obe predmetné krajiny želajú Kórejský polostrov bez jadrového arzenálu.
Čínsky vodca uviedol, že je kľúčové, aby všetky strany “plne a striktne” uplatňovali nedávno uvalené sankcie proti KĽDR. Peking je pritom najbližším spojencom a hlavným obchodným partnerom Pchjongjangu.
Čína a USA v spoločnom vyhlásení uviedli, že budú organizovať každoročné rokovania o jadrovej bezpečnosti a podporovať činnosť príslušných medzinárodných orgánov.
Washington dlhodobo žiada Peking, aby vyvinul na Severnú Kóreu väčší tlak. Biely dom vo svojom februárovom vyhlásení uvádza, že Čína disponuje “jedinečným vplyvom na režim v KĽDR” a má potenciál na presadenie zmien v jej jadrovej politike. Obama prisľúbil užšiu spoluprácu v tejto oblasti aj s Južnou Kóreou a Japonskom.