Uviedli to štátne médiá a aktivisti z opozičnej monitorovacej skupiny Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), na ktorých sa dnes odvolala tlačová agentúra AP.
Vládne sily podnikali ofenzívu už takmer tri týždne a snažili sa znovu Palmýru dobyť. V Palmýre sa nachádzajú jedinečné zrúcaniny z čias starovekej Rímskej ríše. Tento úspech sýrskej armády je najnovším úderom pre Islamský štát, ktorý sa nachádza pod čoraz väčším tlakom na viacerých frontoch v Sýrii aj Iraku.
Štátna televízia citovala nemenovaného predstaviteľa sýrskej armády, podľa ktorého “ozbrojené sily a skupiny ľudových obranných výborov úplne ovládli Palmýru”. Ľudové obranné výbory sú milície napojené na vládu prezidenta Bašára Asada.
Predstaviteľ armády dodal, že vojaci teraz zneškodňujú nastražené míny a bomby, umiestnené v Palmýre bojovníkmi Islamského štátu.
SOHR so sídlom v Británii potvrdilo, že Islamský štát prišiel o mesto, a centrum dodalo, že medzi extrémistami je mnoho mŕtvych. Niektorí extrémisti sa podľa SOHR stiahli z Palmýry do mesta Suchna a do ďalších oblastí provincie Homs.
Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že počas troch týždňov bojov o Palmýru zahynulo vyše 400 bojovníkov IS, ako aj 180 sýrskych vojakov a provládnych milicionárov.
Ruský minister obrany v sobotu oznámil, že ruské lietadlá uskutočnili za posledných 24 hodín 40 náletov neďaleko Palmýry, pričom zasiahli 158 cieľov a usmrtili viac ako 100 militantov. Ruské nálety v posledných mesiacoch pomáhajú silám prezidenta Asada postupovať na mnohých frontoch.
Sýrska štátna televízia prerušila svoje zvyčajné programy a odvysielala dokumentárny film o Palmýre a jej archeologických pamiatkach. Televízia predtým vysielala národné piesne a tiež videá nakrútené Islamským štátom, ktoré zachytávajú zverstvá páchané militantmi v Sýrii aj Iraku. “Je ráno 10.00 hodín palmýrskeho času. Naše ráno je víťazné,” oznámil televízny hlásateľ.
Neskôr televízny reportér vysielal naživo z Palmýry a ukázal vojakov v centre mesta. Z niektorých neďalekých budov zostali už len trosky.
Palmýra, s láskou nazývaná aj “Nevesta púšte”, v minulosti priťahovala ročne desaťtisíce turistov. Islamský štát vlani v máji za niekoľko dní vyhnal z mesta vládne sily a neskôr zdemoloval niektoré z najslávnejších pamiatok, zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Extrémisti sú presvedčení, že staroveké zrúcaniny podporujú modlárstvo.
Militanti IS zničili takisto smutne známu mestskú väznicu, kde boli údajne mučené tisíce odporcov vlády a režimu prezidenta Asada.