Aká je cena pre Američanov za neamerické životy? Takto sa USA vysmiali desiatkam detí a žien z nemocnice, ktorú “nechtiac” vybombardovali

    0
    Zranení zamestnanci organizácie Lekári bez hraníc po americkom nálete na Kundúz v Afganistane (Autor: Lekári bez hraníc)

    Ministerstvo obrany Spojených štátov údajne potrestalo za útok na nemocnicu v afganskom meste Kundúz údajne viac ako desiatku vojakov, ale aj dôstojníkov amerických ozbrojených síl. Hlava žiadneho z vysokopostavených generálov však nepadla a ani tresty pre tých, ktorí sú vraj zodpovední za smrť desiatok civilistov neboli nijako výnimočné.

    Zločin a trest

    Vojakov zodpovedných za smrť civilistov v nemocnici Lekárov bez hraníc v afganskom Kundúze postavili pred disciplinárnu komisiu, ale obvineniu zo spáchania akéhokoľvek zločinu sa vyhli. Tresty, ktoré americká armáda zatiaľ oficiálne nezverejnila, sú zväčša administratívneho charakteru. Vo niektorých prípadoch stačilo pokarhanie a dotyční už nemajú šancu na povýšenie. To však desiatkam nevinných obetí život nenavráti.

    Už vlani postavila americká armáda mimo službu niekoľko vojakov, ktorí mali mať údajne tiež podiel na zlyhaní, ktoré zničilo nemocnicu v Afganistane. Žiadne podrobnosti však USA nezverejnili a na verejnosť sa stále nedostala ani oficiálna správa o disciplinárnom konaní proti zodpovedným. Podľa informácií americkej televíznej stanice Fox News však nie je medzi potrestanými žiaden generál.

    Pardón, bol to omyl…

    Charitatívna organizácia Lekári bez hraníc sa nechce k celému tragickému prípadu vyjadrovať až do chvíle, keď budú oficiálne zverejnené závery vlaňajšieho vyšetrovania. Predstavitelia Lekárov bez hraníc len uviedli, že vlaňajší útok na ich nemocnicu v Kundúze bol „vytrvalý a brutálny“.

    Napriek tomu, že pre chybu amerických vojakov prišli 3. októbra 2015 o život ženy aj deti, sa americká armáda s ospravedlneniami veľmi nerozpakovala. Niekdajší šéf amerických ozbrojených síl v Afganistane generál John Campbell, ktorý velil aj počas tragickej udalosti, označil mylný útok za „tragické nešťastie spôsobené zlyhaním ľudského faktora, ktorému sa dalo predísť“.

    VIDEO: AC-130 Sepceter Gunship

    Vlani v novembri prišla americká armáda so správou, v ktorej stručne popisuje, čo sa vlastne v tragický deň stalo. Nemocnica Lekárov bez hraníc v afganskom Kundúze nemala byť v žiadnom prípade terčom amerického bombardéru typu AC-130 Spectre. Za smrť desiatok civilistov je zodpovedných viacero faktorov, ktoré americkí vojaci pri útoku pravdepodobne zanedbali.

    Ac-130 Spectre je jedným z najnebezpečnejších amerických bombardérov súčasnosti, ale keď mu nad mestom Kundúz zlyhali radary, ktoré pomáhajú lokalizovať cieľ, spoľahla sa posádka len na vizuálny popis budovy, v ktorej sa mali ukrývať bojovníci Talibanu. Práve táto osudová chyba pripravila o život nevinných ľudí. Posádka totiž minula svoj skutočný cieľ o vyše 400 metrov a namiesto skutočného úkrytu Talibanu zasiahli nemocnicu plnú ľudí.

    Chabá náplasť za ľudské životy

    Americký bombardér vraj zaútočil na nemocnicu napriek tomu, že v nej posádka nespozorovala žiadnu podozrivú aktivitu a nemala preto dôvod zaútočiť. Afganská armáda však krátko po incidente uviedla, že nemocnica bola v obkľúčení militantov, ale o tomto tvrdení neexistujú žiadne dôkazy. Lekári bez hraníc po zničení nemocnice zrušili misiu v afganskom Kundúze.

    Americký prezident Barack Obama sa za jeden z najkrvavejších útokov na civilistov od začiatku vojny v Afganistane ospravedlnil a vyjadril úprimnú sústrasť 140 rodinám, ktoré pri útoku prišli o svojich blízkych. Prisľúbená im bola aj finančná kompenzácia. Za každý ľudský život, ktorý pri útoku vyhasol, zaplatí americká administratíva šesťtisíc dolárov a každému zranenému polovicu tejto sumy. V porovnaní s cenou ľudského života, ktorú portál The Globalist stanovil na úrovni sedem až deväť miliónov dolárov, sú preto kompenzácie pre pozostalých len veľmi slabou náplasťou.

    To však nemení nič na tom, že podľa informácií americkej agentúry AP bombardovala posádka stroja AC-130 nemocnicu takmer pol hodiny, kým si velitelia uvedomili, že likvidujú nesprávny cieľ.

    Vďaka tomuto chybnému útoku sa z afganského Kundúzu stiahli nielen Lekári bez hraníc, ale aj policajti a afganská armáda. Mesto tak padlo do rúk militantom z Talibanu, proti ktorým USA v krajine bojujú už 15 rokov. Za ten čas prišlo o život takmer 100-tisíc Afgancov. Tretinu všetkých obetí však tvoria civilisti.

    - Reklama -