Také drsné voľby si v USA nepamätajú. Na Trumpových mítingoch začína tiecť krv

    0
    Donald Trump po supervolebnom utorku (Autor: Reprofoto, Youtube)

    Donalda Trumpa čakala v piatok zastávka v chicagskej univerzite v Illinois. Chicago je pritom známe ako bašta demokratov celých USA, a tak sa na jeho vystúpení zišlo veľké množstvo jeho priaznivcov i odporcov. Vo chvíli, keď všetkým prítomným oznámil Trumpov zástupca kampane, že podnikateľ z bezpečnostných dôvodov nevystúpi, sa strhla mela.

    Výsledkom bola roztržka medzi Trumpovými priaznivcami, odporcami i políciou a zatknutých bolo niekoľko ľudí vrátane jedného reportéra. Podnikateľ celú udalosť okomentoval strohou sťažnosťou: Je smutné, keď nemôžete vystúpiť. Čo sa stalo sa slobodou prejavu?

    Už pred začiatkom Trumpovho prejavu, ku ktorému nakoniec nedošlo, bola atmosféra veľmi napätá. V budove univerzity si znepriatelené tábory medzi sebou vymieňali nadávky, vulgárne na seba pokrikovali a urážali sa. Tábor Trumpových priaznivcov sa neštítil rasistických urážok, študenti na druhej strane volali: „F*ck Donald Trump,“ a provokovali príslušníkov polície.

    Potom na pódium vystúpil pracovník Trumpovej kampane a oznámil, že z bezpečnostných dôvodov sa vystúpenie odkladá na neurčito. Mnohokrát ďakujeme za vašu účasť. Prosím, odíďte v mieri,“ vyhlásil a hneď potom nastal chaos.

    Oba tábory pridali na hlasitosti, Trumpovi odporcovia slávili víťazstvo skandovaním mena demokratického kandidáta Bernieho Sandersa, zatiaľ čo jeho priaznivci burácali: My chceme Trumpa.“ Potom prešlo už len pár okamihov k prvej roztržke, ktorej iniciátormi boli Trumpovi odporcovia.

    Spontánne zablokovali priechod z garáže, čím mnohým ľuďom znemožnili odchod z prejavu. Medzitým na nich z vyšších poschodí garáže pľuli Trumpovi priaznivci, z ktorých boli niektorí nakoniec napadnutí rozvášneným davom.

    Pritom ani zďaleka nejde o prvé násilné stretnutie, ku ktorému došlo počas Trumpovho vystúpenia. Pred jeho večerným prejavom, keď v piatok podnikateľ vystupoval v St. Louis, došlo k viac ako tridsiatim zatknutiam. Časť problému a časť dôvodu, prečo tak dlho trvá vyhodiť protestujúcich z prejavov, je, že nikto nechce nikomu ublížiť,“ posťažoval sa Trump. Predtým sa vyvodzovali dôsledky. Dnes už žiadne nie sú. Tí ľudia sú zlí pre našu krajinu. Vy to vôbec nechápete, vôbec to nechápete,“ povedal.

    Minulý týždeň došlo okrem iného k ďalším napadnutiam, keď Trumpov osemdesiatročný priaznivec zaútočil na jedného z protestujúcich a manažér jeho kampane údajne napadol reportérku webu Breitbart Michelle Fieldsovú. Trump sa vyjadril, že premýšľa, že by staršiemu priaznivcovi zaplatil súdne trovy.

    Stále násilnejšie protesty voči stále fanatickejším priaznivcom sa stali terčom kritiky ostatných prezidentských kandidátov. Republikánsky senátor Ted Cruz napríklad odsúdil celú Trumpovu kampaň, ktorá podľa neho nesie zodpovednosť za prostredie, ktoré vytvára.

    Marco Rubio sa zasa oprel do Chicaga a protestujúcich, ktorí za vyvolávanie nepokojov podľa neho zrejme dostali zaplatené. Bernie Sanders ho označil za patologického klamára.

    Jedno je však jasné, Donald Trump mení politickú kultúru celých Spojených štátov, zatiaľ čo tvrdí: My neprovokujeme. My chceme mier… Nechceme problémy.

    Autor: spa

    - Reklama -