Most-Híd začal po voľbách rokovanie o stabilnej pravicovej vláde, čím Bugár plnil to, čo sľúbil. „Dokázali sme urobiť hrubú čiaru, o ktorú nás prosili partneri a prehltnúť historické hranice medzi nami a SNS. Dokonca som bol ochotný akceptovať aj politikov, ktorí do tohto procesu vstúpili spolu s pošramotenou povesťou. Všetko preto, aby mohla vzniknúť takáto vláda,“ napísal.
A to podľa neho za situácie, keď už pri úvodných rokovaniach bolo zrejmé, že ani SaS, ani OĽaNO, ani Sieť nemôžu garantovať jednotný postup svojich budúcich klubov v parlamente. „Stabilitu takejto vlády spochybnil aj sám Richard Sulík, keď hovoril o tom, že je jedno, na aký dlhý čas vznikne. Nádej na vznik akejkoľvek pravicovej vlády, aj nestabilnej, padla v momente, keď SNS oznámilo, že do takejto vlády nepôjde,“ konštatoval Bugár.
Preto Most-Híd vyzval všetky štandardné politické strany – Smer, SNS, SaS a Sieť, aby prehodnotili svoje postoje a začali spolu rokovať, približovať svoje stanoviská. „Keď dokázala onú pomyselnú hrubú čiaru urobiť strana Most-Híd, môžu a mali by aj ostatní. Ak by sa to stalo, vznikla by ústavná väčšina, ktorá môže na dlhú dobu stabilizovať situáciu v krajine,“ napísal Bugár, ktorý tvrdí, že za celú svoju politickú kariéru nebol postavený pred takúto ťažkú situáciu.
„Som presvedčený, že politik musí vedieť prijímať nielen populárne, ale aj správne rozhodnutia. Vedel som, čo nás čaká. A napriek tomu sme sa rozhodli, že sa zúčastníme na rokovaní o zostavení pravicovo-ľavicovej vlády. Preto, lebo otázka dnes nestojí tak, či táto krajina bude mať vládu pravicovú, alebo ľavicovú. Otázka stojí tak, či dokážeme udržať demokratický systém v tejto krajine, či dokážeme udržať proeurópské a proatlantické smerovanie Slovenska. Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie.
Kompletné znenie listu Bélu Bugára:
[SK]Vážení členovia a sympatizanti MOST-HÍD,
deň po parlamentných voľbách sme sa zobudili do iného Slovenska. Výsledky parlamentných volieb sú odrazom sklamania voličov z doterajšieho vývoja na Slovensku. Ale nielen to. Bezbrehé strašenie voličov a neriešenie najpálčivejších otázok súvisiacich so sociálnymi problémami, priniesli do parlamentu extrémistické sily a posilnili pseudostrany, ktoré vznikajú a silnejú na pocite nenávisti a burcovania. Toto všetko v období, keď v Európe situácia vrie, keď extrémisti sa v každej krajine posilňujú, keď neďaleko našich hraníc sa bojuje. Ani mňa nepotešili výsledky parlamentných volieb. A to nielen z pohľadu našej strany.
Tak ako som sľúbil, a tak, ako to bolo prirodzené, začali sme minulý týždeň rokovanie o stabilnej pravicovej vláde. Dokázali sme urobiť „hrubú čiaru“, o ktorú nás prosili partneri a prehltnúť historické hranice medzi nami a SNS. Dokonca som bol ochotný akceptovať aj „politikov“ ktorí do tohto procesu vstúpili spolu s pošramotenou povesťou. Všetko preto, aby mohla vzniknúť takáto vláda. A za situácie, keď už pri úvodných rokovaniach bolo zrejmé, že ani SaS, ani OĽaNO, ani Sieť nemôžu garantovať jednotný postup svojich budúcich klubov v parlamente. Stabilitu takejto vlády spochybnil aj sám Richard Sulík, keď hovoril o tom, že je jedno na akú dlhú dobu vznikne. Nádej na vznik akejkoľvek pravicovej vlády, aj nestabilnej, padla v momente, keď SNS oznámilo, že do takejto vlády nepôjde. Preto sme vyzvali všetky štandardné politické strany – Smer, SNS, SaS a Sieť, aby prehodnotili svoje postoje a začali spolu rokovať, približovať svoje stanoviská. Keď dokázala onú pomyselnú hrubú čiaru urobiť strana MOST-HÍD, môžu a mali by aj ostatní. Ak by sa to stalo, vznikla by ústavná väčšina, ktorá môže na dlhú dobu stabilizovať situáciu v krajine.
Vážení priatelia,
za celú svoju politickú kariéru som nebol postavený pred takúto ťažkú situáciu. Som presvedčený, že politik musí vedieť prijímať nielen populárne ale aj správne rozhodnutia. Vedel som, že čo nás čaká. A napriek tomu sme sa rozhodli, že sa zúčastníme rokovaní o zostavení pravicovo-ľavicovej vlády. Preto, lebo otázka dnes nestojí tak, či táto krajina bude mať vládu pravicovú, alebo ľavicovú. Otázka stojí tak, že či dokážeme udržať demokratický systém v tejto krajine, či dokážeme udržať proeurópské a proatlantické smerovanie Slovenska. Alebo pripustíme predčasné voľby, ktoré posilnia chaos, extrémistov, nenávisť a nesystémové prvky na našej politickej scéne.
Ubezpečujem Vás, že dnes ideme na rokovanie s veľmi jasnými programovými požiadavkami. Verím, že sa nám ich podarí presadiť. Ak nie, nevznikne vláda. Pre tento postup prosím o Vaše pochopenie a trpezlivosť.
Béla Bugár
[HU]Tisztelt Híd-tagok és szimpatizánsok,
a parlamenti választások másnapján mintha egy másik Szlovákiában ébredtünk volna fel. A választások eredménye jól mutatja a választók csalódottságát azzal kapcsolatban, ahogy az ország dolgai mennek. De nem csak azt. A polgárok állandó ijesztgetése és a legfontosabb szociális kérdések megoldására való képtelenség a szélsőjobboldalt a parlamentig repítették, és megerősödtek azok a „pszeudopártok”, amelyek a gyűlöleten és a hangulatkeltésen élősködnek. Mindez egy olyan időpontban, amikor a szélsőségesek egész Európában megerősödőben vannak, amikor a keleti határaink mentén fegyveres harcok dúlnak. A választások eredménye így számomra is nagyon csalódáskeltőek, és nem csak a Híd szempontjából.
Tisztelt Híd-tagok és szimpatizánsok,
ígéretemhez híven, és ahogyan az természetes is volt, a múlt héten megkezdtük a tárgyalásokat egy stabil jobboldali kormány létrehozásának érdekében. Hajlandóak voltunk áldozatot vállalni ezért, lenyelni a történelmi sérelmeket köztünk és az SNS között. Sőt, hajlandó voltam partnerként elfogadni azokat a „politikusokat“ is, akik enyhén szólva is kétes hírnévvel rendelkeznek. Méghozzá egy olyan szituációban, amikor már a kezdeti tárgyalásoknál nyilvánvaló volt, hogy sem az SaS, sem az OĽaNO, sem a Sieť nem tudják garantálni képviselőik egységes szavazatát. Egy ilyen kormány stabilitását maga Richard Sulík is megkérdőjelezte, mégpedig azzal a kijelentésével, hogy nagyjából mindegy is, hogy az milyen hosszú időre fog megalakulni. Mindezt hajlandóak lettünk volna felvállalni annak érdekében, hogy létrejöhessen egy stabil jobboldali kormány. Annak a reménye, hogy egy bármilyen jobboldali kormány megalakulhasson akkor úszott el, amikor az SNS bejelentette, hogy egy ilyen kormány létrejöttének lehetőségét elutasítja. Ekkor felszólítottuk az összes standard politikai pártot (Smer, SNS, SaS, Sieť), hogy fontolják meg állásfoglalásukat, kezdjenek el tárgyalni és közelebb hozni egymáshoz álláspontjukat. Ha a Híd képes volt az említett kompromisszumok meghozására, képesnek kell lennie erre a többi pártnak is. Ha ez megtörténne, biztosítaná az alkotmányos többség létrejöttét, ami hosszú időszakra stabilizálná az ország helyzetét. Ez a lehetőség egyébként még ma is adott.
Kedves barátaim,
politikai karrierem során még soha nem állítottak egy ilyen nehéz helyzet elé. Meggyőződésem, hogy egy politikusnak képesnek kell lennie meghoznia azokat a helyes döntéseket is, amelyek nem népszerűek. Tudtam mi vár ránk. Ennek ellenére is úgy döntöttünk, hogy részt veszünk a bal-jobb kormány megalakításáról folytatott tárgyalásokon. Mégpedig azért, mert a kérdés ma nem úgy áll, hogy országunknak jobboldali, vagy baloldali kormánya lesz-e. A kérdés az, hogy képesek leszünk-e országunkban megtartani a demokratikus rendszert, hogy képesek leszünk-e fenntartani Szlovákia pro-európai és pro-atlanti irányvonalát. Hogy megalakul-e egy olyan kormány, amely számára fontos a kisebbségek érdekképviselete. Ha a Híd nem lesz a kormány része, ez nem garantált. Igaz ez a szakértői kormányra is, amelynek aligha lenne prioritás a kisebbségi kérdés. Ha sikerül kormányt alakítani, azzal egyben a szélsőségesek megerősödése elé is gátat vetünk.
Biztosítom Önöket, hogy nagyon világos, programpontokhoz kötött elvárásokkal indulunk a mai tárgyalásra és bízok abban, hogy sikerül azokat érvényre juttatnunk. Amennyiben ez nem sikerül, úgy ennek a kormánynak a létrejöttében nem veszünk részt.
Ennél a folyamatnál kérem türelmüket és megértésüket.
Bugár Béla
Zdroj: Facebook/ Bugár Béla