V Turecku svitá na lepšie časy. Aspoň pre novinárov. Verdikt ústavného súdu má historický význam, vraví jeden z nich

    0
    Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan (Autor: SITA)

    “Verdikt ústavného súdu má historický význam… Uvoľnil cestu nielen nám, ale všetkým našim kolegom, ako aj slobode tlače a prejavu,” povedal Dündar novinárom po prepustení. 

    Obaja novinári však stále čelia možnému doživotnému trestu odňatia slobody v procese, ktorého začiatok je stanovený na 25. marca. Dovtedy majú zakázané opustiť krajinu. Novinárov zadržali v novembri a odvtedy boli vo vyšetrovacej väzbe. Čelia obvineniu z napomáhania teroristickej organizácii, vyzradenia štátnych tajomstiev a špionáže. 

    Denník Cumhuriyet (Republika) ešte vlani v máji zverejnil fotografie, ktoré zachytávali turecké kamióny vezúce muníciu sýrskym militantom. Zábery údajne pochádzali z januára 2014 a zachytávali nákladné autá smerujúce do Sýrie. Cumhuriyet tiež napísal, že fotografie sú dôkazom, že Turecko pašovalo zbrane povstalcom.

    Vláda v Ankare to poprela a vyhlásila, že kamióny neprevážali zbrane, ale humanitárnu pomoc. Niektorí úradníci však neskôr pripustili, že vo vozidlách boli zbrane alebo munícia. Turecká prokuratúra začala s vyšetrovaním novinárov po tom, ako prezident Recep Tayyip Erdogan podal vo veci trestné oznámenie.

    - Reklama -