Nový portugalský kabinet pod vedením premiéra Antonia Costu poslal minulý týždeň list adresovaný vládam v Taliansku, Rakúsku a Švédsku, v ktorom tieto krajiny informuje, že Portugalsko je ochotné prijať tisícky ďalších utečencov. Okrem 4 500 migrantov pridelených na základe povinných kvót z Bruselu chce Lisabon prijať ešte ďalších 5 800 migrantov zo spomínaných krajín.
Portugalsko má byť príkladom
Podľa nového portugalského premiéra by mala byť jeho krajina príkladom a na stretnutí v Bruseli nezabudol Antonio Costa dodať, že bol „proti Európe, ktorá zatvára hranice a blokuje prístup utečencom“.
Costa navyše tvrdí, že je nespravodlivé, aby bolo Nemecko zaťažované najviac spomedzi všetkých európskych krajín len preto, že má najvýkonnejšiu ekonomiku. Toto tvrdenie si portugalský premiér takticky nechal na návštevu Berlína, ktorú absolvoval v polovici februára.
Utečenci sa k nim nehrnú
Problém portugalskej ochoty prijať tisícky ďalších utečencov nad rámec kvót stanovených Európskou úniou je v tom, že utečenci do Portugalska ísť veľmi nechcú. Väčšina mieri totiž do ekonomicky a sociálne dobre zabezpečených krajín, akými sú práve Nemecko, Švédsko či Dánsko.
Napriek veľkej ochote prijať ešte viac utečencov sa nenaplnili ani Bruselom určené kvóty a do Portugalska pricestovalo len 32 migrantov. Portugalský veľvyslanec v grécku Rui Alberto Tereno nedávno navštívil už aj utečenecké tábory, aby prezentoval Portugalsko ako krajinu ochotnú ich prijať.
Mestá duchov
Pre Portugalsko môžu byť migranti podľa vlády veľkou nádejou, pretože by mohli zaplniť nielen voľné pracovné miesta v odvetviach, ktoré Portugalci nevyhľadávajú, ale mohli by oživiť aj niektoré regióny, kde ubúda obyvateľov. Takzvané mestá duchov je v Portugalsku vidieť stále častejšie. Ich obyvateľstvo starne a nemá v nich kto pracovať.
„Príchod utečencov by bol prínosom pre tie regióny, ktoré začínajú byť opustené. Veľké množstvo Portugalcov emigrovalo a sú tu regióny, ktoré potrebujú znova ožiť,“ uviedla Teresa Tito Moraisová, šéfka Portugalskej rady pre utečencov.
Za uplynulé 4 roky odišlo z Portugalska takmer pol milióna najmä mladých ľudí, ktorí si na tamojšom trhu nedokázali nájsť prácu. Krajina je navyše tvrdo zasiahnutá hospodárskou krízou, z ktorej sa stále nespamätala, a ľudí, ktorí by ju pozdvihli z prachu stále ubúda.
Bez pracovnej sily
Podľa portugalského štatistického úradu príde krajina do roku 2060 o 20 % svojej súčasnej populácie. Počet obyvateľov by za tento čas mohol klesnúť z 10 miliónov 500-tisíc na 8 miliónov 600-tisíc. Migranti by mohli podľa súčasnej vlády vyriešiť aj tento problém, ktorý navyše súvisí s úbytkom pracovnej sily, a tej je v Portugalsku už teraz málo.
Pri voľbe utečencov je Lisabon vyberavý aj preto, že chce do krajiny prilákať najmä mladých, vzdelaných alebo ešte študujúcich ľudí, ktorí by zostali v krajine žiť. Portugalská vláda chce v rámci svojho ambiciózneho plánu prijať spomedzi utečencov 2 000 vysokoškolských študentov a približne 3 000 ľudí kvalifikovaných na prácu v poľnohospodárstve a lesnej správe.
- Reklama -