Premiér Fico v sobotu informoval verejnosť o investorovi, ktorý by mal zavítať do metropoly stredného Slovenska, Banskej Bystrice. Práve tento krok by mal priniesť 1 200 potenciálnych pracovných príležitostí. Premiér so spoločnosťou RKN Global Europe podpísal memorandum o porozumení a objem investície v plánovanom priemyselnom parku by mal dosiahnuť hodnotu 89 miliónov eur.
Fabrika by sa mala špecializovať na výrobu cenín, platobných kariet či čistopisov osobných dokladov. Informácia je stará len niekoľko dní, no už bola jej „váha“ podkopaná zo strany médií, ale aj politikov.
Denník SME podčiarkol fakt, že Ficova vláda inak hovorí, ako koná. „Nemôžeme zaviazať budúcu vládu niekoľko týždňov pred voľbami konkrétnymi opatreniami,“ cituje denník premiérove slová adresované na tému zvyšovania platov učiteľov. Tiež je podozrivé, že spoločnosť RKN Global Europe nemá na internete žiadne referencie.
Najdetailnejšie a najkonkrétnejšie sa k téme firmy RKN Global Europe vyjadrila Veronika Remišová, líderka kandidátky strany OĽaNO. Tá v svojom blogu píše, že všetky stopy končia v Dubaji, kde by mala mať firma oficiálne sídlo. Podľa nej sú technologickými partnermi tejto firmy spoločnosti, ktoré majú sídlo v ukrajinskom Kyjeve. Tieto spoločnosti (okrem grafického štúdia Polly Service) sú súčasťou ukrajinského konzorcia EDAPS. Predseda predstavenstva a ďalší predstaviteľ spoločnosti boli obvinení z korupcie v Medzinárodnej organizácii pre civilné letectvo. Podľa Remišovej by sa mali obidvaja zdržiavať práve v Dubaji.
Politička v blogu ďalej dodáva, že majiteľom spoločnosti RKN Global Europe je bývalý šéf Interpolu. Tiež podčiarkuje fakt, že spoločnosť s podnikateľmi obvinenými z korupcie spolupracovala veľmi často. „Ukrajinská firma za roky svojej existencie získavala zákazky skoro výlučne na Ukrajine zmietanej všadeprítomnou korupciou. Aj pri rokovaniach vlani v septembri bola firma v Banskej Bystrici uvádzaná ako RKN Global Ukrajina a na príprave sa podieľalo slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve. Investícia takýchto rozmerov od ukrajinských podnikateľov by však bola o čosi podozrivejšia, preto nakoniec asi radšej zvolili Dubaj,“ píše Remišová. Tá ale ďalej upozorňuje na detaily, ktoré sa jej v celej veci nezdajú. „Biznis model Ukrajincov je jasný – najali bývalého šéfa Interpolu, aby im svojimi kontaktami zháňal zákazky. Firma má výrobné kapacity na Ukrajine, jej slovenská investícia je preto zvláštna a vzhľadom na jej korupčné praktiky podozrivá,“ domnieva sa politička.