Cirkev sa do volieb zamiešať neplánuje. Konferencia biskupov pastiersky list nechystá. Vyjadriť sa však môžu individuálne

    0
    Volebná miestnosť. (Autor: SITA)

    Ísť voliť je pre katolíkov morálna povinnosť, ktorá vyplýva zo sociálnej náuky cirkvi. Podľa sociálnej náuky by každý občan mal ísť voliť. Účasťou na voľbách participujú veriaci na spoločnom dobre. Preto by sa ľudia mali zúčastniť na každých voľbách. Katolíci by mali voliť takých kandidátov, ktorí žijú v súlade s tým, ako cirkev vníma mravnosť. 

    Biskupi pred voľbami v roku 2010 pastiersky list napísali. Podľa pastierskeho listu katolíckych biskupov zúčastniť sa na voľbách je povinnosť, ktorá vyplýva zo svedomia. “Ponechať veci slepému osudu je veľkou morálnou nezodpovednosťou. Ak by sme sa takto zachovali, potom nemáme právo sa na niečo sťažovať,” napísali vtedy biskupi v pastierskom liste.

    Najvšeobecnejšou možnosťou uvedomele a morálne zodpovedne konať v prospech všeobecného dobra pre všetkých občanov sú podľa biskupov demokratické voľby. Voliť podľa biskupov treba po veľkom zvážení a po modlitbách k Duchu Svätému. Kresťanské hodnoty, to nie je podľa nich len praktizovanie kultového života, to je vzťah k človeku v celej jeho dimenzii, to je vzťah k rodine ako základnej zdravej bunky spoločnosti, to je vzťah k spravodlivosti v zamestnaní, v ekonomike, v zdravotníctve, v súdnictve, to je kultúra medziľudských vzťahov, to je úcta ku každému človeku v médiách, to je usporiadaná spoločnosť. Preto pri voľbách treba hodnotiť tieto vlastnosti strán a jednotlivých kandidátov. 

    Pred parlamentnými voľbami v roku 2002 sa v kostoloch najmä na západe Slovenska distribuovala modlitba za voľby s komentárom arcibiskupa Jána Sokola. “Nebudem voliť takú stranu, ktorej vodca cez svoju televíziu znemravňuje náš národ a najcennejšiu vrstvu – mládež,” napísal vtedy Sokol a dodal, že “o naše hlavy sa uchádzajú strany, ktoré majú ateistický základ alebo ich vodcami sú neveriaci, liberáli, bývalí komunisti”. Sokol vyzval voliť “kresťanov – katolíkov, ktorí sú dobrými vlastencami.” Podľa Sokola do úvahy celkom logickou cestou prichádzali vtedy dve – tri strany.

    - Reklama -