V najnovšom vydaní relácie televízie al-Jazeera UpFront Noam Chomsky hovoril najmä o boji proti teroristom z IS. Známy americký mysliteľ uviedol na pravú mieru aj to, ako je to vlastne s verejným sporom medzi ním a tureckým prezidentom, a reč bola aj o ruskej anexii Krymu.
Zodpovednosť za vznik IS
Moderátor relácie UpFront Mehdi Hasan opísal na úvod relácie Chomského ako „jedného z najdôležitejších intelektuálov“ súčasnosti. Na začiatok prvej časti dvojdielneho rozhovoru povedal Chomsky svoj názor na nálety, ktoré proti IS podniká medzinárodná aliancia vedená Spojenými štátmi, aj na to, aký je pravý pôvod vzniku takzvaného Islamského štátu. „(IS) Vznikol z americkej invázie do Iraku, ktorá spôsobila viaceré problémy a jedným z nich bolo, okrem faktu, že zomreli státisíce ľudí a krajina zostala zničená, že vznikol základ pre sektársky konflikt, ktorý pred tým v krajine takmer neexistoval,“ uviedol o vzniku IS Chomsky.
Okrem rozvráteného Iraku je tu však ešte jedna skutočnosť, ktorú americký emeritný profesor z univerzity MIT (Massachussets Institute of Technology), označil ako ďalšiu z príčin vzniku IS. Chomský tvrdí, že na ramenách USA leží len časť zodpovednosti za vznik takzvaného Islamského štátu, ale Američania v tom podľa neho nie sú na Blízkom východe sami a prsty v raste militantnej organizácie má aj najmocnejší spojenec Washingtonu v regióne.
„Je tu aj ďalší zdroj (vzniku IS), popredný spojenec USA v regióne, Saudská Arábia, ktorá už roky financuje extrémne džihádistické skupiny a tiež šíri svoju extrémistickú, wahábistickú verziu islamu,“ uviedol o príčinách vzniku IS Chomsky.
Chomsky vs Erdogan
Nedávno sa americký profesor vyjadril aj k úlohe Turecka v konflikte, ktorý zúri v Sýrii. Chomsky sa stal nedávno terčom kritiky zo strany tureckej hlavy štátu. Prezident Recep Tajip Erdogan sa do filozofa obul za to, že spolu s ďalšími „takzvanými intelektuálmi“ vyjadril podporu kurdským separatistom.
Akademici v otvorenom liste, ktorý podpísal aj Chomsky, vyjadrili odpor voči postupu Turecka proti menšine Kurdov žijúcej na jeho území. „Požadujeme, aby štát upustil od úmyselných masakrov a deportácií Kurdov, a ďalších ľudí v regióne,“ píše sa v úvode otvoreného listu. Dokument, ktorý rozhneval tureckého prezidenta, pritom podporilo 1 400 akademikov z celého sveta vrátane tých z Turecka.
Otvoreným listom sa však výmena názorov medzi Chomskym a Erdoganom len začala. Po zverejnení kritického listu obvinil turecký prezident amerického filozofa a spisovateľa z toho, že je „ignorant a sympatizuje s teroristami“. Aby Chomskému dokázal, že v Turecku je všetko inak, ako si myslí, pozval ho na návštevu regiónu. Americký profesor však odmietol. „Ak by som sa rozhodol ísť do Turecka, nebolo by to na jeho (Erdoganovo) pozvanie, ale ako viackrát v minulosti na pozvanie mnohých odvážnych disidentov, vrátane Kurdov, ktorí mnoho rokov čelia krutým útokom,“ odpovedal na Erdoganovo pozvanie Chomsky pre denník The Guardian.
VIDEO Rozhovor v Noamom Chomskym