Určite si spomínate na dávnejší výrok premiéra Fica o monitorovaní každého moslima na Slovensku. Toto vyhlásenie vyšlo z úst premiéra po sérii teroristických útokov v Paríži z 13. novembra. Islamská nadácia už vtedy zaznamenala zvýšený počet nenávistných reakcií. Najnovší výrok o moslimskej komunite tiež rozhodne nezmiernil už aj tak napätú atmosféru voči moslimom na Slovensku. Iniciatívy sa teda chopili mimovládne organizácie, ktoré nadácii vyjadrili podporu formou listu.
Znepokojení súčasnými udalosťami
„Sme pohoršení vyjadreniami predsedu vlády a týmto listom preto chceme vyjadriť podporu Islamskej nadácii a jej komunite, ktorá tu s nami pokojne žije už roky,“ vyhlásila Nadácia otvorenej spoločnosti. Udalosti, ktoré sa stali počas silvestrovskej noci v nemeckom Kolíne nad Rýnom, boli zamerané najmä na ženy. Premiér Fico neváhal a zvolal tlačovku, v ktorej sa opäť raz vyjadril k migračnej kríze. Vyhlásenie o zabránení vytvorenia moslimskej komunity však možno považovať za kontroverzné.
Vyhlásenie vydala aj Islamská nadácia, ktorá ho zverejnila na svojej webovej stránke. „Sme hlboko znepokojení súčasnými udalosťami, zároveň však odmietame priame či nepriame spájanie terorizmu alebo sexuálneho násilia s islamom či dokonca moslimskou komunitou na Slovensku. Či už chceme, alebo nie, stávame sa, žiaľ, predmetom predvolebnej kampane,“ napísali pred pár dňami svoj pohľad na vec. Podporiť sa ich rozhodli aj mimovládky. Ako totiž ich zástupcovia uviedli, Islamská nadácia a jej komunita žijú s nimi už roky, a to celkom pokojne.
Nepriateľom komunita, ktorá je už súčasťou Slovenska
Predsedom Islamskej nadácie je Mohammad Safwan Hasna, ktorému, ako aj členom moslimskej komunity, list adresovali. „Chceme vyjadriť spolupatričnosť a podporu vám i vašim rodinám, ktoré žijú medzi nami. Je nám veľmi ľúto a sme pohoršení výrokmi predsedu vlády, ktoré vás priamo označujú za bezpečnostnú hrozbu pre našu krajinu,“ uvádzajú signatári listu. Podľa nich je smutné, keď sa najvyšší predstaviteľ vlády snaží takouto rétorikou zakryť hlbšie problémy spoločnosti a za nepriateľa volí komunitu, ktorá je pevnou súčasťou Slovenska.
„Hanbíme sa, že namiesto ubezpečenia, že ste pre našu krajinu prínosom ako ľudia i ako profesionáli vo svojich odboroch, počúvate len o tom, že predstavujete ohrozenie a je nevyhnutné brániť vám vo vytváraní spoločenstva,“ uvádza sa v liste.
„Takéto nezodpovedné vyjadrenia pritom vystavujú reálnemu ohrozeniu a nenávisti najmä vaše ženy a deti zo strany tých, ktorí sú náchylní takýmto výrokom aj uveriť,“ myslia si iniciátori listu, ktorí sa za premiéra ospravedlnili. „Strach je prirodzená reakcia na nepoznané, ale jeho zneužívanie ako zbrane voči nevinným zo strany najvyšších vládnych miest je absolútne neprípustné,“ doplnili.
Pod listom sú podpísaní Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti, Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva, Elena Gallová Kriglerová z CVEK-u, ale aj Výzva k ľudskosti, čo je iniciatíva, ktorá vznikla v súvislosti s utečeneckou krízou, no hlavne potom, ako sa v Rakúsku našlo v dodávke 71 mŕtvych utečencov, ktorí sa udusili. K listu sa dá pridať aj svojím podpisom.
Celé znenie listu nájdete TU.