Mladý kádehák Gondžúr pre PL: Ľudia potrebujú stretávať pravdivých a presvedčených kádehákov. Slovensku najviac škodí Fico

0
Radovan Gondžúr (Autor: Archiv RG)

Prečo idete do politiky?

Pretože už od stredoškolských čias vnímam v sebe povolanie k verejnej službe. Mám rád Slovensko. A aj keď som študoval a pôsobil v zahraničí, vrátil som sa domov. Slovenský národ je výnimočný v celoeurópskom rozmere a má obrovský potenciál – ľudsky aj kultúrne. Hnevá ma však, ak namiesto vytvárania podmienok pre rozvíjanie tohto potenciálu, ho niektorí politici zneužívajú pre vlastné záujmy. Nechcem sa na to len tak pozerať.

Čo bude mať Slovensko alebo volič z toho, ak vy budete sedieť v parlamente?

Poriadok v systéme a spokojnejší život. V tejto krajine je dostatok dobrých nápadov, šikovných ľudí a aj peňazí by sa našlo viac, ak by sme hospodárili so zdravým rozumom a účinne bojovali s rakovinou spoločnosti – korupciou. Ak je v systéme poriadok, veci sú zrozumiteľnejšie a viac poznateľné. Mnohí politici nechcú, aby sa im ľudia starali do roboty a videli pomedzi prsty. Preto sa snažia veci komplikovať, prekryť či zahmlievať. Zároveň obsadzujú dôležité kontrolné, riadiace a silové posty svojimi známymi, príbuznými či spolužiakmi. Keď bude poriadok, bude aj viac pokoja.

Ako ste sa dostali na kandidátku?

Navrhlo ma Predsedníctvo KDMS a Rada KDH tento návrh prijala.

Ak sa stanete poslancom, na akú oblasť sa zameriate?

Spravodlivosť, mládež a rodina.

Prečo by mal volič dať krúžok vám a nie niekomu inému?

Krúžky sú nielen nástrojom ako dostať kandidátov z nižších miest na kandidátke do parlamentu, ale aj vyjadrením legitimity zvoleného poslanca. Volič má možnosť zakrúžkovať štyroch kandidátov. Je dobré, aby využil maximum krúžkov. Ak usúdi, že jeden z krúžkov by mal patriť mne, tak to bude pre mňa záväzkom, aby som to, čo hovorím pred voľbami, v prípade zvolenia aj reálne presadzoval.

S kým z kandidátky máte najlepšie vzťahy?

Vážim si každého kolegu, kandidáta. Sme jeden tím a našu kandidátku vnímam ako mozaiku, ktorá sa skladá z rôznych pestrofarebných častíc. Každá z nich je odlišná a zároveň potrebná. Inak by celkový obraz strácal na svojej kvalite a nádhere. Prirodzene, sú určití kolegovia, s ktorými sa poznám dlhšie. Preto si aj viac rozumieme. Nerád by som však môj vzťah k nim nálepkoval lepším či horším.

Čo konkrétne a v akej hodnote vlastníte?

Vlastním bežné veci pre osobné užívanie. Nevlastním žiadnu nehnuteľnosť ani motorové vozidlo.

Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?

Príbehy mladých ľudí, ktorých som formoval, a ktorí znova našli dôvod pre radosť zo života. No nepokladám sa za hrdinu. Som mladý a slobodný, preto verím, že tie väčšie výzvy má ešte len čakajú.

A naopak, čo bolo vaším najväčším neúspechom? Resp. čo vás najviac mrzí?

Mrzí ma to, že som popri svojich mnohých aktivitách nevenoval dostatok času svojim blízkym.

Ktorý politik Slovensku najviac škodí?

Robert Fico. Pravda, nie vždy tú škodu priamo spôsobuje. No nesie zodpovednosť za ľudí, ktorých dosadzuje a nominuje na jednotlivé posty ministerstiev a úradov. A tí svojím konaním páchajú obrovské škody.

Ktorý slovenský politik je najužitočnejší?

Taký, ktorý nekradne a myslí na ľudí. Pravdou je, že viacerí spĺňajú tieto kritéria a je dobre, že sú v politike. No priznám sa, že momentálne neviem nájsť také objektívne kritérium, podľa ktorého by bolo možné titulovať niektorého z nich najužitočnejším politikom, keďže viacerí sú užitočnými.

Ako ste sa stali predsedom KDMS?

V KDMS som od roku 2007. Postupne som sa stal okresným predsedom v Prešove, potom generálnym sekretárom KDMS, až ma v apríli 2015 zvolili delegáti Snemu KDMS za predsedu.

Vždy vás to ťahalo ku kresťanským demokratom?

Od momentu môjho rozhodnutia angažovať sa v politike.

Prečo za správny politický smer považujete práve kresťanskú demokraciu?

Som kresťan katolík a koncept kresťanskej demokracie, so všetkými svojimi princípmi, je pre mňa praktickým vyjadrením lásky k blížnemu v spoločnosti a štáte. Ponúka to, čo je potrebné pre život národa, rodiny a ľudskú dôstojnosť.

KDH sa považuje za stranu, ktorú volia skôr staršie generácie. Ako by ste vy ako líder KDMS chceli pre KDH získať mladých voličov?

Tak ako doteraz. Vlastným presvedčením a osobným svedectvom. Kresťanská demokracia nie je myšlienka ani staromódna, ani prekonaná. Práve naopak, stále je plná bohatstva a v našom prípade aj kvalitného programu. Len musíme popracovať na jeho priblížení k ľuďom a tým pádom aj na kvalite našej komunikácie. Ľudia potrebujú stretávať pravdivých a presvedčených “kádehákov”.

V októbri ste sa vyjadrili k migračnej kríze. Ste proti kvótam, ale odmietate šírenie strachu a nenávisti. Nevyjadrili ste sa však k tomu, či vláda zvolila správny prístup, keď sa rozhodla selektovať imigrantov na základe viery. Čo si o tomto prístupe myslíte?

Je potrebné rozlišovať medzi selekciou a voľbou konkrétnej formy pomoci konkrétnym ľuďom. K selekcii by dochádzalo vtedy, ak by sme súhlasili s kvótami, ale za podmienky prijatia takej skupiny utečencov, ktorá by patrila do určitej náboženskej skupiny. My sme odmietli kvóty ako celok. Nakoniec, v Gabčíkove máme utečencov aj iného ako kresťanského vierovyznania. Aj keď len dočasne. Je potrebné povedať, že cudzinci nemajú absolútne a ničím neobmedzené právo na poskytnutie azylu, čo potvrdzuje aj judikatúra ústavného súdu. Je na posúdení štátnych orgánov, či konkrétnemu žiadateľovi azyl udelí, alebo nie. Vláda sa, v prípade kresťanov z Iraku, rozhodla poskytnúť konkrétnu pomoc konkrétnym ľuďom v spolupráci s cirkvou a s podporou zahraničia. Je to dobrovoľné rozhodnutie, pričom podnet vzišiel zvonku a nie od vlády či Bruselu. Mrzí ma však, že v tomto prípade vláda svojím prístupom nevyvinula viac úsilia pre upokojenie situácie a lepšie informovanie obyvateľov obcí, kam mali byť jednotlivé rodiny pôvodne prichýlené. Zdá sa, že jej snahou nie je úprimná pomoc, ale len náplasť pre okolitý svet, že my utečencom pomáhame. V skutočnosti, a dosvedčuje to premiér svojou rétorikou v poslednom období, vláda zneužíva tému utečencov pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami pod zámienkou bezpečnostnej hrozby. Preto naďalej šíri strach a, žiaľ, aj protiutečenecké nálady.

Pred Vianocami Slovensko poskytlo útočisko 149 asýrskym kresťanom. Je toto číslo dostatočné alebo by sa podľa vás malo ďalej zvyšovať?

Slovensko má väčšie kapacity, aby mohlo pomôcť ďalším ľuďom na úteku. V rámci iniciatívy Kto pomôže sa prihlásilo vyše 1000 dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní pomôcť stovke rodín, nehovoriac o kapacitách štátu, miest a obcí.

- Reklama -