Islamský štát má ruku hore. Rizikové povolanie teroristu sa „oplatí“. Neobídu vás benefity a polovičné ceny

    0
    Bojovníci radikálnej organizácie Islamský štát (Autor: SITA)

    Za zdrojom ich príjmov stoja práve aj nekresťanské dane a dvojitý meter, ktorý inak platí na ich prívržencov ,a inak na radových občanov. IS praktizuje starý daňový systém zakkat, ktorý „bol v móde“ ešte za čias proroka Mohameda.

    Ten hovorí napríklad aj to, že bohatí moslimovia musia „štátu“ odovzdať 2,5 percenta svojich príjmov. „Chlapci“ z IS sú obzvlášť prísny v sfére ekonomickej politiky k svojmu „ľudu“. Tomu „natrieskajú“ na daniach, čo sa len dá. Ak poľnohospodár pestuje nejakú plodinu a zavlažuje ju umelou cestou, môže si hneď odpočítať päť percent svojho príjmu a adresovať ich IS. Tí, ktorí si nepotrpia na moderné poľnohospodárske technológie, ale spoliehajú sa na motto „kým nezaprší“, si dokonca dajú mínus z príjmu až 10 percent. A keď sa pestovateľom darí o trochu lepšie, prečo im neznepríjemniť život starým dobrým zakkatom.

    Zaujímavým faktom a ďalšou dojičkou peňazí je administratíva v Mosule. Úradníci, ktorí tu fachčia od rána do večera sú ešte doteraz platení irackou vládou napriek tomu, že mesto je už nejaký čas obsadené IS. A tí teda nelenia a zdaňujú o dušu, od 10 do 50 percent z platov štátnych pracovníkov. Za tento rok už od nich vyzbierali približne 23 miliónov. Do obsadenia Mosulu mali údajne „našetrených“ 875 miliónov, teraz majú na „účte“ o 1,5 miliardy viac.

    Dôvod? Vedia, ako si zarobiť. Rabujú domy irackých politikov, banky a nemalý príjem majú aj z irackých a sýrskych pamiatok, ktoré končia na čiernom trhu. Byť členom IS sa byť určite „oplatí“, lebo majú takmer všetok tovar o polovicu lacnejší. IS za mesiac údajne zarobí 80 miliónov a denne tri. Jedným z hlavných zdrojov ich príjmov je práve aj ropa a plyn.? O problematike informoval zahraničný portál The Atlantic.

    - Reklama -