,,Turecko je síce členom NATO, ale niekedy sa správa skôr ako spojenec Islamského štátu (IS),” povedal Zeman. Nepriamo tak pripomenul vyjadrenia Ruska, ktoré po novembrovom zostrelení svojho lietadla tureckou armádou označilo Turecko za hlavného odberateľa ropy od Islamského štátu, čo turecký prezident Erdogan vzápätí označil za ohováranie.
Toto však podľa Zemana nie je pravý dôvod na jeho názor, že by sa Turecko súčasťou Európskej únie stať nemalo. ,,Nechcem komentovať tvrdenia, že (Turecko) odoberá ropu od Islamského štátu, ktorý ju ťaží na sýrskych náleziskách, a tým spolufinancuje IS. Turecko nemá rado Kurdov, ktorí v Sýrii a Iraku bojujú proti IS, a to je dôvod, prečo na Turecko hľadieť s opatrnosťou,” povedal Zeman, pričom dodal, že turecký veľvyslanec na jeho slová zareaguje zaslaním protestnej nóty.
Európska únia a Turecko sa dohodli, že oživia prístupové rozhovory Ankary s EÚ výmenou za spoluprácu Turecka s cieľom zastaviť prílev migrantov do Európy. EÚ sa zaviazala poskytnúť Turecku pomoc vo výške troch miliárd eur na zabezpečenie ubytovania pre sýrskych utečencov na sýrskom území.
,,EÚ chce Turecku poskytnúť tri miliardy eur na zadržanie utečencov, z toho 700 miliónov korún približne (26 miliónov eur) zaplatí ČR. Pripadá mi to, ako keď sa pred rozpadom Rímskej ríše platil tribút barbarom, aby nelúpili na ich území,” povedal podľa iDNES.cz český prezident.