Americký minister John Kerry uviedol, že dočasná vláda by mala byť dôveryhodná, zastupujúca záujmy všetkých zložiek spoločnosti a nadstranícka. Ďalej potvrdil, že 1. januára sa by sa mali na rokovaniach stretnúť zástupcovia sýrskej vlády a opozície. Osobitný predstaviteľ OSN pre Sýriu Staffan de Mistura má v súlade s závermi viedenskej schôdzky začať okamžite pracovať na tom, aby určil, kto by si mal sadnúť za rokovací stôl.
Účastníci rokovaní vo Viedni sa dohodli na vyhlásení prímeria v čo najkratšom čase. Jeho monitorovaním sa bude zaoberať osobitná komisia OSN.
Podľa Kerryho zastavenie paľby umožní nielen rýchlo zastaviť krviprelievanie, ale poskytne aj možnosť “rýchlo zistiť, kto chce, aby bol považovaný za teroristu, a kto nie”. Dohoda o prímerí sa nebude týkať extrémistickej organizácie Islamský štát a Frontu an-Nusra napojeného na teroristickú sieť al-Káida, uviedli diplomatické zdroje.
Na tlačovej konferencii po skončení konferencie Kerry informoval, že ani tentoraz nebolo rozhodnuté o osude sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
USA sú podľa neho presvedčené, že Asadovo zotrvanie pri moci nepomôže pri riešení problémov, ktoré musí Sýria riešiť, a to vrátane šírenia terorizmu. “Ani diktátor, ani teroristi nie sú riešením sýrskej krízy,” poznamenal. “Táto vojna sa neskončí, ani sa nemôže skončiť, kým bude Asad pri moci,” vyhlásil Kerry. Dodal, že podobne situáciu vníma aj mnoho ozbrojených skupín v Sýrii, ktoré sú odhodlané nezložiť zbrane, kým je Asad pri moci.
Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov nesúhlasil s názorom, že Asad je “príčinou všetkého zla v regióne”, ani s tvrdením, že “všetci účastníci konfliktu v Sýrii sa spoja, len čo Asad odíde”.
Zúčastnené strany sa podľa agentúry AP nezhodli ani na tom, ktorú z opozičných povstaleckých skupín považovať za teroristickú. Lavrov však na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že medzi účastníkmi rokovania zavládla zhoda, že terčom protiteroristického boja spojencov by mal byť Islamský štát, Front an-Nusra a ďalšie teroristické zoskupenia.
Lavrov dodal, že Jordánsko bude dohliadať na proces, v rámci ktorého sa jednoznačne určí, ktorú z povstaleckých skupín treba považovať za teroristickú. Tento proces by sa mal ukončiť do začatia rokovaní medzi sýrskou vládou a opozíciou, teda do januára budúceho roku.