Poľské parlamentné voľby vyhrala konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Na poste premiérky tak skončila Ewa Kopaczová, ktorá ako jediná z krajín V4 súhlasila s bruselskými kvótami na prerozdelenie utečencov. Podľa Morvayovho komentára v Denníku N táto strana vyhrala aj vďaka sľubu, že nebude zavádzať ultrakonzervatívnu a nacionálnu politiku.
Budú sa utápať v minulosti?
„Ako kandidáta na prezidenta i na čelo kandidátky vytiahla nových a umiernenejších ľudí a sám Jaroslaw Kaczynski sa v kampani príliš neukazoval. To zmiatlo mnohých, čo mali zo starej PiS oprávnený strach,“ upozorňuje Morvay. Kaczynski bol kedysi predsedom vlády Poľska. Ale podľa Morvaya sa ukazuje, že to bol asi len podfuk. Ako totiž dodáva, hoci premiérka je nová, ostatní členovia kabinetu mali vysokú funkciu za predchádzajúceho vládnutia.
Nová vláda sa možno mieni utápať v minulosti a venovať náprave skutočných či domnelých krívd spáchaných na národe alebo staronových politikoch, ktorí sú teraz vo vláde. Podľa Morvaya to môže naznačovať fakt, že noví predstavitelia vlády sa oficiálne zišli na omši v kostole, v ktorom sa pripomínajú obete katastrofy, keď zahynul poľský prezident a ďalší čelní predstavitelia štátu.
„Pozitívum“ pre Slovensko
To, že nová vláda v skutočnosti nemusí byť taká, ako vystupovala pred voľbami, naznačuje aj ďalší fakt, že novým ministrom obrany bude politik hlásajúci militantné postoje, známy aj zneužívaním tajných služieb proti politickým oponentnom a kritikom, keď tajným službám šéfoval za prvej vlády PiS.
Práve tieto súvislosti môžu podľa Morvaya pripomínať druhý nástup Viktora Orbána. „Aj ten začal rýchlo robiť veci, ktoré v predvolebnej kampani popieral,“ myslí si komentátor. Namiesto toho, aby si zobral z predchádzajúcej volebnej porážky ponaučenie, urobil opak. Navyše, „sa musí pomstiť všetkým, čo ho podľa neho už o moc pripravili“. A nielen voči opozícii či občianskej spoločnosti, ale aj podnikateľom, ktorí nepatria k jeho vazalom, myslí si Morvay.
Ak by však Poľsko išlo v Orbánových šľapajách, srší z toho problém, keďže krajina je väčšia ako Maďarsko a ak by dovnútra i smerom do zahraničia používala orbánovské metódy, mohla by Európu ochromiť. „Navyše, bude ešte viac nasledovaniahodným príkladom pre nedemokratických populistov, čo sa už teraz vidia v Orbánovi,“ obáva sa komentátor. A našiel aj „pozitívum“ pre Slovensko. Vláda premiéra Roberta Fica podľa neho do takejto poľsko-maďarskej spolupráce neliberálnych nacionálnych režimov vraj pohodlne zapadne.