Ministerstvo pripomína, že na severnom Sinaji platí naďalej výnimočný stav, vrátane zákazu nočného vychádzania. “Túto časť Egypta, ako aj západné územia hraničiace s Líbyou, považuje ministerstvo dlhodobo za rizikové a opakovane varuje slovenských občanov, aby do nich necestovali,” uvádza ministerstvo. Rezort zároveň informuje, že teroristické skupiny operujúce v Egypte predstavujú naďalej vážnu hrozbu pre bezpečnosť, vrátane ohrozenia pre turistov.
“Bezpečnostná situácia v prímorských strediskách na kontinentálnom pobreží Červeného mora (napríklad Hurgáda, Safaga, Marsa Alam) i v turistických centrách v povodí Nílu južne od Luxoru je stabilizovaná,” pripomína rezort diplomacie s tým, že odporúčajú však zvážiť nevyhnutnosť organizovaných výletov aj individuálnej turistiky po južnej časti Sinajského polostrova, do delty Nílu, do Káhiry či Alexandrie. Ministerstvo ďalej odporúča občanom SR, aby počas svojho pobytu v Egypte dodržiavali maximálnu opatrnosť, vyhýbali sa demonštráciám a zhromaždeniam osôb, sledovali aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie v médiách a striktne rešpektovali pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek.
Slovenský rezort diplomacie takisto upozorňuje slovenských občanov, že na Maldivách vyhlásili 4. novembra výnimočný stav na 30 dní. Je to reakcia na politický vývoj v krajine. “Napriek informácii maldivskej vlády, že obmedzenia vyplývajúce z výnimočného stavu sa nedotknú turistov a turistických stredísk, odporúčame slovenským občanom cestujúcim na Maldivy zvýšiť opatrnosť, sledovať aktuálny vývoj situácie a rešpektovať pokyny policajných a bezpečnostných zložiek,” píše rezort s tým, že v prípade návštevy hlavného mesta Male je potrebné vyhnúť sa akýmkoľvek zhromaždeniam a demonštráciám. Ministerstvo odporúča občanom SR, aby v prípade cestovania do Egypta alebo na Maldivy využili službu dobrovoľnej registrácie na internetovej stránke ministerstva zahraničia www.mzv.sk/register.