Janouš poukazuje na to, že demonštrácie usporiadané antiislamskými subjektmi navštevujú pravicoví radikáli, ktorí otázku prisťahovalectva stále častejšie akcentujú na úkor protirómskej debaty. Novinár tiež podotýka, že odpor k prisťahovalcom vedie vôbec prvýkrát k tomu, že sa pôvodne znepriatelené pravicové skupiny spájajú.
Reportér MF Dnes sa v súvislosti s tým zúčastnil schôdzky radikálov, ktorí chodia skandovať heslá proti utečencom na protiislamské demonštrácie, inkognito. „Nechápem, ako sa celá Európa len prizerá, ako k nám prúdi armáda mladých islamistov, a čaká, kým nám začnú podrezávať krky. Keď sa nebudú konať demonštrácie ako v Drážďanoch, aby ľudia pochopili a pridali sa k nám, bude sa o tom stále len kvákať v krčme,“ vysvetľoval pravicový extrémista Stanley.
Policajti proti utečencom
Sympatie k protiprisťahovaleckým postojom však vyjadrujú nielen pravicoví radikáli, ale aj policajti, ktorí vraj čoraz častejšie anonymne priznávajú, že začínajú rozumieť ľuďom, ktorí odmietajú utečencov. „Podmienky pre policajtov napríklad v tábore v Drahoniciach sú veľmi biedne a aj to, aký diametrálny rozdiel panuje v podmienkach pre utečencov a pre policajtov, môže ich názor ovplyvniť. Ako policajt som povinný dodržiavať zákon, ale v osobnej rovine, respektíve subjektívne vnímam obavu z toho, čo príde,“ hovorí predseda výkonného výboru Únie bezpečnostných zložiek Zdeněk Drexler.
„Vidíme, ako sa utečenci správajú, rozbíjajú okná, nábytok, aby získali zbrane, aby si mohli ublížiť alebo eventuálne niekoho napadnúť. To sú riziká, ktoré policajti vnímajú, a tá obava tam je,“ dodáva.
autor: luš