K slovenskému lobistovi, podnikateľovi Miroslavovi Výbohovi a Izraelčanovi Lova Drorimu po celý čas smerovalo vyšetrovanie. Šéf rakúskeho Úradu prokuratúry pre stíhanie hospodárskych trestných činov a korupcie Norbert Hauser pre denník SME uviedol, že „vyšetrovanie je z veľkej časti uzavreté a my momentálne skúmame výsledky procesu“. O ďalšom postupe v afére Pandur bude rakúska prokuratúra ešte rozhodovať.
Obvinené sú údajne dve osoby, ale prokuratúra zatiaľ nerozhodla, či ich aj postaví pred súd. Výboh, o ktorom sa nevie, či je medzi dvojicou obvinených, je osobným priateľom premiéra Roberta Fica. Oficiálne pôsobí ako slovenský honorárny konzul v Monaku. To či je alebo nie je obvinený, nevie o Výbohovi ani slovenská Generálna prokuratúra, ktorá ani nie je oprávnená sa k prípadu vyjadrovať. „Neexistuje právny základ na takýto postup,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.
Aféra Pandur
Ešte v roku 2006 schválila česká vláda pod vedením vtedajšieho premiéra Jiřího Paroubka zmluvu s firmou Steyr, ale nasledujúca vláda Mirka Topolánka celý obchod zrušila. Praha však zmluvu obnovila v roku 2009 a za 107 obrnených vozidiel typu Pandur mala Česká republika zaplatiť 14 miliárd 400 miliónov korún. Predtým rokovania o cene pritom viedol Topolánkov poradca a lobista Marek Dalík spoločne so spomínaným Ficovým priateľom Výbohom. Podozrenia z toho, že by pre rakúsku zbrojovku Steyr, ktorá je súčasťou americkej General Dynamics, vybavoval provízie, Výboh odmietol. Topolánkovho poradcu Dalíka v tejto kauze vlani obžalovali z korupcie.
- Reklama -