Poslanci medzi prvými bodmi schôdze prerokujú aj novelu zákona o verejnom obstarávaní, tzv. protischránkový zákon, ktorý vrátil parlamentu prezident Andrej Kiska. Hlava štátu navrhla, aby poslanci schválila zákon s predloženými zmenami. Na základe zákona vznikne register konečných užívateľov výhod, teda skutočných vlastníkov firiem zúčastňujúcich sa vo verejnom obstarávaní. Opozícia vládny návrh kritizovala ako nedokonalý a žiadala, aby sa register vzťahoval aj na firmy v iných oblastiach používania verejných financií, ako pôvodne navrhovali parlament a vláda v uzneseniach. Prezident poukázal na to, že spomínaný zákon nerieši túto problematiku komplexne, pretože upravuje register konečných užívateľov výhod len vo vzťahu k verejnému obstarávaniu.
Keďže zmeny a doplnenia schváleného zákona, ktoré by bolo potrebné vykonať, by išli nad rámec práva prezidenta vrátiť schválený zákon s pripomienkami, prezident neuplatnil v súvislosti s registrom konečných užívateľov výhod konkrétne pripomienky. “Ale považujem za dôležité upozorniť, že právna úprava je v zmysle uznesenia Národnej rady SR nedostatočná,” dodal Kiska. Navrhol vypustiť zo zákona takmer tridsať bodov.
Maximálna suma príspevku na starostlivosť o dieťa by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť zo súčasných 230 eur na 280 eur. Pôjde o maximálnu výšku príspevku v prípade, ak starostlivosť dieťaťu vo veku do troch rokov zabezpečuje súkromné zariadenie alebo fyzická osoba na základe živnosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorý poslanci prediskutujú v úvode schôdze. Ide o jedno z opatrení druhého sociálneho balíčka. Zvýšiť by sa mala aj suma materskej dávky od začiatku budúceho roka zo súčasných 65 % na 70 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.
Poslanci budú rokovať aj o novele zákona o konflikte záujmov, ktorú predložili zákonodarcovia Smeru. Pred prázdninami vládny Smer v národnej rade zamietol opozičnú novelu zákona, podľa ktorej by verejní funkcionári podávali prísnejšie majetkové priznania. Pellegrini nevidí problém v tom, že nový návrh ide do pléna NR SR skôr ako po pol roku, dokedy by sa do parlamentu nemal predkladať identický návrh zákona. Predseda národnej rady vyslovil presvedčenie, že ide o iný návrh, ak by s tým niektorý poslanec mal problém, dá o námietke hlasovať.
Zákonodarcovia budú počas septembrovej schôdze rokovať každý deň dlhšie o jeden a pol hodiny oproti pravidelnému času, ako diskutovali doteraz. Pellegrini to odôvodnil rekordným množstvom bodov na septembrovej schôdzi, ktorých je v programe 173. Ide o najvyšší počet bodov programu schôdze NR SR v histórii samostatného Slovenska. Namiesto 9:00 v septembri sa rokovanie národnej rady začne o 8:30 a obedná pauza sa posunie z 12:00 na 13:00.