Téma migrantov podľa poslanca strany Most-Híd Árpáda Érseka znepokojila obyvateľov Gabčíkova a okolia, kam majú podľa posledných správ na základe dohody slovenského a rakúskeho ministerstva vnútra dočasne umiestniť migrantov – žiadateľov o azyl. Dotknutí občania sú podľa Érseka znepokojení hlavne pre arogantné správanie vlády Roberta Fica.
Ficove populistické a nepremyslené vyhlásenia vzbudili strach ľudí
Kabinet Smeru-SD podľa neho dostatočne neinformuje občanov napríklad o tom, že už existuje niekoľko takýchto táborov v Dunajskostredskom okrese. „Vláda by mala svojich občanov informovať o týchto veciach. Ak by zvolali verejné fóra, mohli mnoho otázok otvorene prediskutovať a vyjasniť,“ uviedol Érsek. Doteraz sa však nič také nestalo. Situáciu podľa poslanca za Most-Híd zhoršilo aj nedávne vyhlásenie premiéra, že „prijatie migrantov znamená isté bezpečnostné riziko, lebo nemôžeme dopustiť, aby ohrozili návštevníkov na bratislavských Zlatých Pieskoch“. Podľa Érseka je pochopiteľné, že takýmto populistickým a nepremysleným vyhlásením Fico vzbudil zbytočné obavy a strach obyvateľov Gabčíkova. „Vláda by preto v tejto veci mala konať oveľa transparentnejšie, čím by dokázala predchádzať zbytočnému napätiu,“ uzavrel Érsek.
Kameňom úrazu je starostlivosť o migrantov
Predstavitelia Rakúska a Slovenska podpíšu bilaterálnu dohodu o presune 500 žiadateľov o azyl z Traiskirchenu do Gabčíkova budúci utorok 21. júla vo Viedni. V stredu o tom informovala tlačová agentúra APA s odvolaním sa na zdroje z rakúskeho ministerstva vnútra. Dokument podľa správy dokončujú a na budúci týždeň v utorok by mal byť pripravený na podpísanie rakúskou ministerkou vnútra Johannou Miklovou-Leitnerovou a jej slovenským rezortným partnerom Robertom Kaliňákom. Základom dohody, ktorá by mala predbežne platiť dva roky, sú výsledky rokovania expertov zo 7. júla, uviedla APA. Prvých 50 ľudí z preplneného azylového centra v Traiskirchene pri Viedni presunú na Slovensko ešte v júli, ďalších 200 má nasledovať v auguste a zvyšných 250 v septembri. Predmetom spolupráce pritom bude len starostlivosť o migrantov, zatiaľ čo azylové konanie budú naďalej viesť rakúske úrady.